Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

VAC Oyun Oturumunuzu Doğrulayamadı (Çözüm)

CS: GO oynarken "Vac oyun oturumunuzu doğrulayamadı" hatasıyla mı karşılaşıyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Birçok CS: GO oyuncusu eşleştirmeye yapmaya çalışırken bu hatayla karşılaşabilir. Problemin ardındaki sebepler çok farklı olsa bile problemin can sıkıcı olduğu ortadadır.

"Vac oyun oturumunuzu doğrulayamadı" hatası aldığınız zaman eşleştirmelere katılma şansınız olmayacaktır. Ancak endişelenmenize gerek yok. Henüz Valve seni CS: GO oyunundan uzaklaştırmış değil. Bu hata çözülebilir bir hatadır.

1. Steam istemcisini baştan başlatmak

"Vac oyun oturumunuzu doğrulayamadı" hatası Steam istemcinizde bazı bozulmalar olduğu zaman ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunu çözmek için Steam'i baştan yüklemenize gerek yoktur. Öncelikle onu kapatıp açmanız gerekmektedir.

 • Steam istemcisi açıkken sol üst kısımdaki Steam bağlantısına tıklayın ve ardından Çıkış butonuna basın.
 • Steam istemcisini yeniden başlatın ve istemci tam olarak açılana kadar bekleyin.
 • Sol üst kısımdaki Steam bağlantısına tıklayın ve ardından Çevrimdışı Ol... seçeneğine tıklayın.
 • Ardından Çevrimdışı modda yeniden başlat seçeneğine tıklayın.
 • Sol üst kısımdaki Steam bağlantısına tıklayın ve ardından Çevrimiçi Ol... seçeneğine tıklayın.

Daha sonra yeniden başlat ve çevrimiçi ol seçeneğine tıklayın. Oyunu çalıştırın. Artık "VAC oyun oturumunuzu doğrulayamadı" hatasını almamalısınız. Hatayı almaya devam ediyorsanız bir sonraki adımı kullanabilirsiniz.

2. Oyun dosyalarını doğrulamak

"VAC oyun oturumunuzu doğrulayamadı" hatasını CS: GO dosyalarında yaşanan bozulmalardan ötürü alıyor olabilirsiniz. Bu durumda oyun dosyalarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun için doğrulama işlemi başlatmalısınız.

 • Steam istemcisini çalıştırın ve Kütüphane kısmına gidin.
 • Kütüphane içerisinde Counter-Strike: Global Offensive oyununu bulun ve ardından Özellikler kısmına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan pencerede sol tarafta yer alan Yerel Dosyaları seçeneğine tıklayın.

Burada karşınıza "Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula..." isimli bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayın ve oyunun, oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulamasına izin verin. İşlem tamamlandıktan sonra oyunu başlatın ve hatanın gidip gitmediğini kontrol edin.

3. Staem istemcisini onarmak

"VAC oyun oturumunuzu doğrulayamadı" hatasını aldığınız zaman problemin temelinde Steam dosyalarının bozulmuş olabilmesi yatabilir. Bu durumda istemciyi baştan başlatmak işe yaramayacaktır. Yapmanız gereken onu tamir etmektir.

 • Öncelikle Steam istemcisini kapatmalı ve oturumunuzu sonlandırmalısınız.
 • Ardından Başlat menüsünün yanında yer alan arama kısmına cmd yazmalısınız.
 • Karşınıza Komut İstemi uygulaması çıkacaktır. Bu uygulamayı yönetici olarak çalıştır demelisiniz.
 • Komut istemi açıldıktan sonra "C:\Program Files (x86)\Steam\bin\SteamService.exe" /repair yazmalı ve Enter tuşuna basmalısınız.

Bu işlemi yaptıktan sonra "VAC oyun oturumunuzu doğrulayamadı" hatası ortadan kalkmış olmalıdır. Tek yapmanız gereken Steam istemcisini yeniden başlatmak ve oyuna giriş yapmaktır. Ayrıca son bir işlem olarak bilgisayarınızın sürücülerini güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap