Uygulamalardaki Demografik Farklılıklar Ortaya Çıkarıldı

Nielsen tarafından yapılan yeni bir araştırma, akış hizmetlerini kullanan kişiler için demokratik verileri ortaya çıkardı. 

Nielsen, oldukça dikkat çeken bir araştırmaya imza attı. Dünya genelinde büyük bir popülerliğe sahip olan; Netflix, YouTube, Disney Plus ve Tubi gibi uygulamalar üzerinden yapılan araştırmada kullanıcıların demografik bilgileri karşılaştırıldı. Çoğu kişi, akış hizmetlerini gençlerin daha fazla kullandığını düşünse de araştırma bunun tam tersini gösteriyor.

Netflix Kullanıcı Demografisi (Beyaz, 18-54 yaşında)

Netflix, diğer dört hizmete göre ABD'nin genel etnik profiline en yakın uyan platform oldu. Uygulama için en dikkat çeken ise yaş ortalamasının daha yüksek olmasıydı. 

 

Disney+ Kullanıcı Demografisi (Beyaz, 35 yaş altı)

Disney+ ise daha çok gençlere hitap ediyor. Özellikle küçük çocuklar için içeriklerin olması, 2 ile 17 yaş arasındaki kullanıcıların daha fazla platformu izlemesini sağlıyor. Üstelik bu yaş verileri, Disney’i tüm dünyada ön plana çıkarıyor. 


Tubi Kullanıcı Demografisi (Beyaz olmayan, 34 yaş üstü)

Tubi yüksek yaş ortalaması ile dikkat çekiyor. Kullanıcıların beşte dördü 34 yaş ve üzerinde. Kullanıcıların etnik kökeni araştırmasında ise daha çok siyahi kullanıcıların Tubi kullandığı görülüyor.

 

YouTube Kullanıcı Demografisi

YouTube, tüm yaş grupları ve ırklar/etnik kökenler arasında popüler durumda. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap