Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Nedir?

Kesintisiz güç kaynağı veya kısa adıyla UPS, elektrik gücü kesildiğinde veya kabul edilemez bir voltaj düzeyine düştüğünde pil yedeği sağlayan bir cihazdır. Küçük UPS sistemleri birkaç dakikalığına güç sağlarlar. Bilgisayarı düzenli bir biçimde kapatacak kadar yeterlidirler.

Büyük UPS sistemlerinde ise birkaç saat yetecek pil bulunur. Görev açısından kritik veri merkezlerinde UPS sistemleri, elektrik jeneratörleri devreye girene kadar sadece birkaç dakika kullanılır. UPS sistemleri, bir kesinti meydana geldiğinde ve piller bittiğinde dosya sunucularını düzenli bir şekilde kapanmaları konusunda uyaracak şekilde ayarlanabilirler.

UPS nedir?

Uninterruptible power supply teriminin kısaltılmış UPS, kesintisiz güç kaynağı anlamına gelmektedir. Bir bilgisayarın birincil güç kaynağını kaybolduğunda en az kısa bir süre daha çalışmaya devam etmesini sağlayan bir cihazdır. UPS cihazları ayrıca güç dalgalanmalarına karşı koruma sağlar.

Bir UPS, cihaz birincil kaynaktan bir güç kaybı algıladığında devreye giren bir pil içerir. UPS güç kaybını bildirdiğinde bir son kullanıcı bilgisayarda çalışıyorsa, üzerinde çalıştıkları verileri kaydetmek ve ikincil güç kaynağını (pil) bitmeden çıkmak için zamanları olur.

Tüm güç bittiğinde, bilgisayarınızın rasgele erişim belleğindeki (RAM) tüm veriler silinir. Güç dalgalanmaları meydana geldiğinde, UPS bilgisayara zarar vermemesi için dalgalanmayı durdurur. Dolayısıyla çok önemli verilerin bulunduğu bir noktada işlem yaparken elektrik kesintilerine karşı önemli bir önlem olması açısından UPS kullanmak bi gereksinimdir.

UPS neden kullanılır?

Kesintisiz güç kaynağı (UPS), kritik yükleri tümü özel bir pil kullanarak ani yükselmeler, elektrik kesintileri, dalgalanmalar ve elektrik kesintileri gibi kamu hizmeti kaynaklı güç sorunlarından korumak için kullanılır. Esasen gerçekleştirdiği üç temel işlevi vardır ve bunlar bir UPS kullanmanın nedenini açıklamaya yeterler:

  • Aşırı akımların ve voltaj yükselmelerinin neden olduğu donanım hasrını önler. Birçok UPS modeli de sürekli olarak giriş gücünü düzenler.
  • Veri kaybını ve hasarını önler. Bir UPS olmadan, ani kapanmalara maruz kalan cihazlarda depolanan veriler bozulabilir veya tamamen kaybolabilir. UPS kontrollü kapatmaya izin verir ve bunu kolaylaştırır.
  • Kesinti sürelerini önlerken ağların ve diğer uygulamaların kullanılabilirliğini sağlar. Güç jeneratörleri ile birlikte kullanıldığında, bir elektrik kesintisi durumunda yeterli zamanı sunduklarından emin olmanız gerekir.

UPS türleri nelerdir?

UPS denildiği zaman üç farklı UPS türü akıllara gelmektedir. UPS türlerinin büyük bir kısmı işletme ve tüketici ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmişlerdir. Bir Standby UPS, bir elektrik arızasını algılayabilen ve otomatik olarak pil gücüne geçebilen çevrimiçi bir ünitedir.

Diğer iki UPS kategorisi, Line Interactive UPS ve Online UPS şeklindedir. Online UPS en pahalı seçenektir. Her bir UPS türü, güç olmadığında ağ cihazlarını çalışır durumda tutar. Enerji ölçümü gibi özelikler modele göre değişkenlik gösterecektir.

Standby UPS nedir?

Standby UPS, kesintiler sırasında kısa süreli, pil kaynaklı güç sağlayan kesintisiz bir güç kaynağıdır. Bu UPS türünde donanım normal koşullar altında doğrudan bir AC bağlantısı yoluyla yardımcı güç alır. Bekleme birimi ve inverter, yedek güce ihtiyaç duyulana kadar esasen beklemededir.

Modele bağlı olarak, yedek bir UPS cihazı, verileri ve hassas ekipmanı dalgalanmalardan, ani yükselmelerden ve düşüşlerden de koruyabilir. Ev ağı koruması için kompakt cihazlar mevcuttur. Standby UPS, bilgisayarları, modemleri, ve VoIP ekipmanını ve diğer donanımları korumak için yaygın olarak kullanılır ve en ucuz UPS türüdür.

  • Standby UPS aynı zamanda offline UPS (çevrimdışı UPS) olarak da adlandırılır. Tasarımda temel olmasına rağmen offline UPS, daha az zorlu ev ve profesyonel ortamlar için yedekleme çalışma süreleri sağlar. Bu anlamda tercih edilebilecek ideal ürünler arasında yer alırlar.
  • Standby UPS aynı zamanda backup UPS (yedek UPS) olarak da adlandırılır. Elektrik kesintisinin ardından backup UPS, kısa süreler için güç sağlar. Kayıpları tespit ettiğinde, transfer anahtarı yedekleme işlemlerini başlatır. Yedekleme süreleri, arızadan sonra milisaniye cinsinden gerçekleşir ve yanıt süreleri değişiklik gösterir.

Line Interactive UPS nedir?

Line interactive UPS, voltajı otomatik olarak düzenleyebilen bir tür kesintisiz güç kaynağıdır. Hat etkileşimli teknoloji, yüksek ve düşük voltaj koşullarına yanıt verir. Üniteler ayrıca akü boşalması olmayan kesintiler sırasında sistemleri destekler.

Line interactive UPS ile elektrik kaynağı ilk güç hattıdır. Bununla birlikte dönüştürücü teknolojisi, ünitenin pilinin normal işlemler sırasında şarj edilmesini sağlar. Bir kesinti sırasında bu UPS, cihaz teslimatı için pil gücünü AC akışına dönüştürür.

Line interactive UPS, elektrik kesintileri sırasında hassas ekipmanı koruyacaktır. Bu model UPS, standby UPS modelinden daha pahalıdır ama online UPS biriminden daha ekonomiktir. Bu UPS, düşük voltaj durumları ve kısa süreli elektrik kesintileri sırasında performansı koruyacaktır.

Online UPS nedir?

Online UPS, çift veya delta dönüştürme teknolojisini kullanan bir tür kesintisiz güç kaynağıdır. Çift dönüştürme ile ağ ekipmanı doğrudan AC prizinden elektrik almaz. Bunun yerine, AC gücü, DC gücüne dönüştüğü bir redresöre gider. Ardından, pile ve ardından bir inverter noktasına ulaşır.

AC'ye geri döndükten sonra güç ekipmana iletilir. Bu online UPS aygıt işlemiyle, bilgi işlem ekipmanı sürekli olarak temiz güç alır. Delta dönüştürme ile bilgisayarları, yönlendiricileri ve diğer ekipmanları doğrudan çalıştırmak için belirli bir miktar güç gönderilir. Böylece enerji açısından verimli bir online UPS sistemi oluşturulur.

Bir elektrik arızası meydana gelirse, online UPS sistemi, ağ ekipmanının korunması için tutarlı akım akışını sürdürür. Dalgalanma veya arıza durumunda, UPS içerisindeki rectifier otomatik olarak baypas edilir ve güç, geri yükleme gerçekleşene kadar aküden sağlanır. UPS sistemleri arasındaki en pahalı sistem online UPS olarak bilinir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap