Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

TWS Pazarı 2021'de Yüzde 33 Büyüyecek

Küresel true wireless stereo (TWS) pazarının 2021 yılı analizlerinde pazarın %33 büyüyeceği tahmin edildi. Büyüme ile birlikte yıl boyunca 310 milyon cihaz satışının yapılması bekleniyor.

Counterpoint Global Hearables tarafından yapılan pazar araştırmasında kablosuz wireless kulaklıklar için önemli bir büyüme olacağı belirtildi. Raporda ayrıca 2020 yılında ekonomik olarak küresel anlamda yaşanan durağanlığa rağmen TWS pazarının ciddi bir büyüme içerisinde olduğu vurgulandı.

TWS’de 2020 nasıl geçti?

(Görsel: Counterpoint)

Rapora göre sektör yüzde 78 oranında bir büyüme yaşadı. 2020 yılı için sektör hedefleri 233 milyon cihaz satışı olurken 2020 yılında yapılan satışlar ile birlikte bu tahminler rahat bir şekilde geçildi. 2020 yılındaki mevcut büyüme ve satış rakamları ile birlikte yeniden şekillendirilen 2021 hedeflerinde ise özellikle 3. çeyrek sonrasında ciddi bir artış bekleniyor. 4 çeyrek itibariyle başta Apple olmak üzere pek çok sektör üreticisinin yeni modelleri ile yer alacağı kablosuz kulaklık pazarında Apple ise sektördeki öncülüğünü sürdürüyor.

Pandemi ve Hindistan etkisi büyük

Kablosuz kulaklıklar ile ilgili büyümenin en önemli bölgesel etkisi Hindistan oldu. Hindistan’da çok yaygın hale gelen ve yüksek satış rakamları yakalayan kablosuz kulaklıklar, ülkedeki popülerlik ile birlikte pazardaki hâkimiyetini daha da arttırdı. Elektronik alanında pek çok farklı kategoride durgunluk yaşanmış olmasına rağmen kablosuz kulaklıklar için ciddi bir talebin olması sektörel olarak pek çok farklı markayı da harekete geçirdi.

Kablosuz kulaklıklara yönelik ilginin artmasında bir diğer etken ise uzaktan çalışma ile birlikte daha fazla görüşmenin yapılması ve medya içeriklerinin daha fazla izlenmesi. Kullanıcılar için daha pratik bir kullanım sunan kablosuz kulaklıklar, daha fazla tercih edildi ve geleneksel kablolu seçeneklerin yerini hep kablosuz modeller aldı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap