Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Twitter’a Yeni Ücretli Özellikler Gelebilir

Twitter için gündeme gelen yeni özellik, şirketin reklam gelirlerinin yanı sıra farklı gelir modelleri üzerinde de çalıştığını gösterdi.

Twitter için geçtiğimiz aylarda yapılan yeni satın alımlar, sosyal ağdaki yeniliklerin bir anlamda habercisi olmuştu. Platformda yeni özellikler sunmayı planlayan Twitter’da Revue entegrasyonu gibi pek çok yeni sistem sayesinde yeni gelir modellerinin yaratılması hedefleniyor.

Hedef Yeni Gelir Alanları Yaratmak

Twitter için yapılan yatırımlar ve üzerinde çalışılan sistemlerin en önemli nedeni, yeni gelir alanlarının yaratılabilmesi. Gelirlerinde sadece reklam gelirleri üzerine bir sistem kurmak istemeyen yönetim, bu konuda alternatif gelir modelleri üzerinde bir dizi yenilik getirmeyi amaçlıyor. Şu ana kadar gelen bilgilerde ise özellikle Tweetdeck uygulaması için ücretli bir abonelik modeli düşünülüyor.

Reklam Politikaları Sık Sık Eleştirilmişti!

2016’da ABD Başkanlık seçimlerinde yaşanan sorunlar, sosyal ağdaki reklam sorunlarını dünya gündemine taşırken Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey’i de oldukça zorlaşmıştı. Yeni sistemde ise reklamların şirket üzerinde yarattığı bu ağırlığı hafifletmek isteyen CEO, yeni gelir alanları sayesinde şirketin bu alanda güçlenmesini hedefliyor. Yeni abonelik sistemleri ile yakalanabilecek bu hareketlilik, kullanıcılara da yeni özellikler getirecek. 2020 yılında yapılan anketlerde kullanıcıların hangi özellikler için ödeme yapmaya istekli olacağı sorulurken tweet geri alma, kişileştirilmiş çıkartma gibi seçenekler ön plana çıkmıştı. Abonelik sisteminde farklı paketler ile kullanıcılara bu tip ayrıcalıkları sunacak olan Twitter, makul ücretler ile ciddi bir gelir sağlayabilir.

Bununla birlikte bağış, e-posta bültenlerinden gelir elde edilmesini sağlayan Revue entegrasyonunu gibi seçenekler ise reklam gelirleri dışında gelir sağlayacak diğer alanlar.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap