Twitter, Periscope Ve Pinterest Reklam Yasağı Aldı

1 Ekim Tarihinde yürürlüğe giren sosyal medya yasasında ilk reklam yasakları geldi. Türkiye'ye temsilci atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest reklam yasağı aldı.

Türkiye'de 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren sosyal medya kanununa göre Türkiye'de aktif olan sosyal medya platformlarının 19 Ocak 2021 tarihine kadar temsilci ataması gerekiyordu. Eğer şirketler temsilci ataması yapmaz ise sosyal medya uygulamaları reklam alma yasağı ile karşı karşıya kalacaktı. Sürenin dolmasının ardından ilk reklam yasakları Resmi Gazete'de yayımlandı ve Twitter, Periscope ve Pinterest uygulamaları reklam yasağı aldı. Facebook ve YouTube ise temsilci atama haberini duyurmuştu.

1 Ekim 2020 tarihinde çıkan karar 19 Ocak 2020 tarihine kadar para cezaları ile devam etti ve bugün platformlar reklam yasağı cezaları ile karşı karşıya kaldı. Şirketlerin temsilci atamama konusunda ısrarlarının devam etmesi halinde bant genişliği daraltma uygulaması uygulanacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, temsilci atamayan sosyal medya şirketlerinin geleceği hakkında ''1 Ekim 2020'de yürürlüğe giren yasasının 3'üncü aşaması olan ''Reklam Yasağı'', Resmi Gazete'de yayımlandı. 7253 sayılı yasa gereği Türkiye'ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak.

Reklam yasağının uygulanmasını; BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumlarımız hassasiyetle denetleyecek. Ayrıca reklam veren şirketlere de ceza kesilecek. Reklam yasağı uygulanmadan Türkiye'ye temsilci atamayı ve yükümlülüklerini yerine getirmeyi kabul eden sosyal ağ şirketlerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Hiçbir vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Lakin milletimizin; verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye'de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikli gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol. Taciz, istismar, iftira ve hak ihlalleri bir özgürlük değil suçtur! Hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla müsaade etmeyeceğiz.'' sözlerini kullandı.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap