Twitch’ten Yayıncılara Telif Uyarısı!

Twitch için geçtiğimiz yıllarda yaşanan telif sorunu yeniden gündemde. Bu sefer daha temkinli davranan şirket, tüm yayıncılara telif konusunda uyarı yaptı.

Twitch tarafından yayınlanan yeni bir bildiride, sistemde kullanılan şarkılar nedeniyle yoğun bir telif bildirimi alındığı belirtildi. Kullanıcıların kazanç sağlayabildiği platformda kullanılması uygun olmayan ve telif içeren şarkılara yer verilmesi yeniden Twitch’de telif sorunun gündeme gelmesine neden oldu.

2020 yılında yaşanan bir olayda, ciddi bir telif dalgalanmasıyla karşı karşıya kalan şirketi pek çok hesabı kapatmak zorunda kalmıştı. Yeni telif uyarılarında süreci daha iyi yönetme isteyen şirket ise tüm kullanıcıları bu konuda uyararak telif kurallarına uygun bir şekilde yayın yapmalarını önerdi. Şirket politikaları gereği bir kullanıcı kanalında 3 telif uyarı alırsa, hesap kalıcı olarak kapatılıyor. Kullanıcıların hesapları üzerinden herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına uyarılarda bulunan Twitch, tüm kullanıcıların hesaplarını kontrol etmesi ve telif konusunda mevcut politikalarla uyumlu şekilde yayın yapmasını istedi.

 Bir Günde 1000 Talep!

Yaklaşık bir günde 1000’i aşkın telif bildirimi alan Twitch bu durumun kullanıcılar tarafından dikkate alınmadığını aktardı. Gelen taleplerin büyük bir bölümünde yayın sırasında arka planda dinlenen şarkılardan kaynaklandığını da aktaran şirket, daha fazla telif gelebileceğinin de sinyallerini veriyor. Kullanıcılar için önerilen ise telife konu olabilecek içeriklerin silinmesi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap