Twitch Yayını Yapmak İçin Neler Gerekli?

İnternet ve oyun dünyasının son yıllarda en popüler platformlarından biri olan Twitch, kullanıcılara yayın yapma imkanı tanıyor. Twitch yayını yapan kullanıcılar oyun oynayarak, sohbet ederek hem kendileri eğleniyor hem de insanları eğlendiriyor, bunları yaparken de para kazanabiliyor.

Twitch yayını yapmak için gerekenler arasında oyun kabiliyeti, akıcı konuşma yeteneği gibi bireysel yeteneklerin yanı sıra iyi ekipmanlara ve internet sağlayıcısına da sahip olmak gerekiyor.

Twitch Yayını İçin Gerekenler Listesi

1. İnternet Sağlayıcısı

Aslında bir Twitch yayınını açmanız için gerekli olan en önemli ve en temel şey iyi bir upload hızı. Upload hızınız düşük ise yayınınız izleyicilere akıcı olarak ulaşmayacak, kopmalar ya da donmalara sebebiyet verecektir. Kaliteli bir yayın yapmak için en az 4 Mbps upload hızına sahip olmanız gerekmektedir. Bu değeri internet hızı ölçümleri ile kontrol edebilirsiniz. Eğer yeterli bir upload hızına sahip değilseniz internet servis sağlayıcınızdan paket değiştirebilir veya satın alabilirsiniz.

2. İşlemci

Twitch yayınını ve oyun oynama gibi aktiviteleri bir arada yapabilmeniz için güçlü bir işlemciye sahip olmanız gerekiyor. Aksi takdirde yayında problemler yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. İyi bir yayın için en az Intel Core i5-4670 ya da AMD FX8350 işlemcilerini tercih edebilirsiniz.

3. Ekran Kartı

Yayın esnasında oyun oynuyorsanız, oyunun grafiklerini izleyici kitlenize iyi aktarmanız gerekir. Bunun için iyi performansa sahip ekran kartına da sahip olmalısınız. Ekran kartı için minimum GeForce GTX 1060 ya da RX 570 modellerini tercih edebilirsiniz.

4. Sabit Disk

Bilgisayarınızın verdiğiniz komutlara hızlı cevap verebilmesi için iyi bir SSD’ye sahip olmanız gerekiyor. İşletim sisteminizi SSD’ye kurmanız avantaj sağlayacaktır. SSD tercihi kapasitesini sizin belirleyeceğiniz, okuma hızı yüksek herhangi bir ürünü seçebilirsiniz.

5. Kulaklık, Mikrofon ve Kamera

Twitch yayını için gerekli bilgisayar donanımlarını elde ettikten sonra en önemli ekipmanlar kamera, kulaklık ve mikrofon diyebiliriz. Sesinizi hem oyunlardaki ekip arkadaşlarınıza hem de takipçi kitlenize iyi iletebilmeniz için iyi bir mikrofona; oyun oynarken, müzik dinlerken ya da video izlerken sesleri iyi algılamak için iyi bir kulaklığa sahip olmanız gerekiyor. Kulaklık ve mikrofon için Corsair HS35 ürününü tercih edebilirsiniz. Kamera ise Twitch yayıncılığında isteğe bağlı bir ekipman, eğer kameralı yayın açmak istiyorsanız HD görüntü kalitesi sunan Logitech C920 ürününü tercih edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

Ibrahim kilic
03 Aralık 2020, 19:36

Kirkyillik twic yayincisisin sanki siradan bir pc ye saglam bir mikrofon ve kamera yeterli 12k takipcim var ve bu dediklerinin hic birini yapmadim, senin deyiminle 10binlik pc toplamak lazim

Yorum Yap