Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Türkiye’deki Akıllı Telefonlara Eco Rating Etiketi Geliyor

Avrupa’da akıllı telefonlara yönelik başlatılan Çevresel Derecelendirme Etiketi, Türkiye’de de uygulanmaya başlanacak. Etiketleme kapsamında 12 üreticinin modelleri etiketlenecek.

Avrupa’da 5 mobil operatör tarafından başlatılan çevreci hareketi büyük bir ilgi gördü. Eco Rating adıyla duyurulan ve akıllı telefonların çevresel özelliklerine göre etiketlendirilmesini sağlayan proje, 2021 yılının Haziran ayı itibariyle Türkiye’nin de aralarında bulunduğu pek çok Avrupa ülkesinde kullanılmaya başlanacak.

Eco Rating Hangi Markaları Kapsayacak?

Operatörler öncülüğünde başlatılan proje, en çevreci ve sürdürülebilir üretime sahip cep telefonlarının öğrenilmesini hedefliyor. Bu kapsamda satın alma öncesinde cep telefonlarının birbirine karşı çevresel olarak da üstülüklerinin öğrenilmesini sağlayacak olan Eco Rating, Türkiye’de Çevresel Derecelendirme Etiketi olarak yer alacak. Deutsche Telekom, Orange, O2, Movistar, Telia Company ve Vodafone’nun dahil olduğu ortak bir girişim ile faaliyete geçecek yeni proje, başlangıç aşamasında 12 farklı cep telefonu markasını kapsayacak.  Apple’ın yer almadığı projede Motorola, Doro, Nokia, Huawei, MobiWire, Lenovo, OnePlus, OPPO, Samsung, Alcatel, Xiaomi ve ZTE modelleri etiketlendirilecek.

Eco Rating Hangi Ülkelerde Kullanılacak?

Yapılan resmi tanıtıma göre 24 Avrupa ülkesinde özellik kullanılacak ve satış noktalarında desteklenecek. Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Birleşik Krallık, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya Karadağ, Kuzey Makedonya, Litvanya Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Türkiye ve Yunanistan’ı kapsayan yeni projede, ilerleyen dönemlerde farklı ülkelerin de kapsam altına alınması bekleniyor.

Eco Rating Kriterleri Neler?

Telefonların 100 üzerinden belirlenen kriterlere göre puanlamasını içeren sistem dayanıklılık, onarılabilirlik, geri dönüştürülebilirlik, iklim etkisi ve kaynak verimliliği gibi başlıklar altındaki bir dizi çevreci kriteri kapsıyor. Bu nedenle markaların her bir modeli için yapılacak değerlendirme ile birlikte cep telefonlarına 100 üzerinden bir puan verilecek ve kullanıcılar tarafından telefonların sonuçları detaylı olarak incelenebilecek.  

Telefonlarda kullanılacak etiketler için bir örnek ise şöyle;

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap