Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Türkiye’de Şok Gelişme: MNG Kargo Hacklendi

Türkiye’nin en çok tercih edilen kargo şirketlerinden birisi olan MNG Kargo’da hack saldırısı meydana geldi. Konuyla ilgili resmi açıklama da yapıldı.

Türkiye’de bugün öğle saatleri itibariyle oldukça dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Kargo sektörünün önemli markalarından birisi olan MNG Kargo, yaptığı resmi açıklamada siber saldırıya uğradığını söyledi.  Üstelik saldırıda kargo alıcılarının bilgilerinin de çalındığı belirtildi. Böylece milyonlarca kişinin isim, adres ve telefon gibi tüm bilgileri saldırganlar tarafından ele geçirildi.

Saldırılar 15 Ağustos’ta Başlamıştı!

MNG Kargo sistemlerine yönelik yapılan saldırının 15 Ağustos tarihinde başladığı fark edilirken durum 23 Ağustos’ta tespit edilmiş. Ancak sızıntıda dikkat çeken detay saldırganların taktiği oldu. Zira sistemde yaşanan bir açıktan dolayı yaşanmayan saldırıda, kurumsal bir müşterinin hesabı üzerinden verilerin ele geçirildiği öne sürüldü.

"Konuyla İlgili İncelemeler Devam Ediyor"

MNG Kargo tarafından ilk açıklama KVKK'ya yapıldı. Açıklamada tüm kullanıcıların MNG Kargo iletişim sayfalarından bilgi alabileceği belirtildi. Açıklamalarda saldırıdan etkilenen kişi sayısının belirlenemediği belirtildi. Açıklamada, “İhlalin veri sorumlusunun kurumsal müşterilere sunduğu web servis üzerinden, kurumsal müşteriye/müşterilere ait kullanıcı adı ve şifrenin elde edilmesinden kaynaklı olarak, kurumsal müşterinin/müşterilerin hesaplarına yetkisiz erişim gerçekleştiren kişi/kişiler üzerinden sızma şeklinde olduğunun ve sistemden kaynaklı bir açık olmadığının düşünüldüğü” denilerek olay hakkında bilgi verilirken incelemelerin devam edeceği ifade edildi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap