Türkiye’de 3 Üniversiteye Hack Şoku! Öğrenci Bilgileri Satılıyor

Türkiye'de 3 üniversiteye yönelik yapılan siber saldırı ile birlikte öğrenci ile personel bilgileri ele geçirildi. Bilgiler satışa dahi çıkarıldı.

Türkiye'de üniversitelere yönelik yapılan yeni bir saldırı, ilk olarak İzmir Katip Çelebi Üniversitesi tarafından yapılan bilgilendirme ile öğrenildi. Üniversite tarafından tüm öğrencilere gönderilen mesajlarda sistemlere saldırı olduğu açık bir şekilde belirtildi ve bilgilerin ele geçirildiği ifade edildi.  Üniversite mevcut duruma karşı herhangi bir çözüm sunmazken özellikle mevcut saldırı sonucunda ele geçirilen bilgiler nedeniyle tüm öğrencilerden ve personellerden özür dilendi.

Bilgiler satışa çıkarıldı

Konu ile ilgili 14 Ekim tarihinde yabancı bir forum sitesinde yayınlanmaya başlanan bilgilerde 3900 personel ve 40 binden fazla öğrencinin bilgilerinin ele geçirildiği ve mevcut bilgilerin satışa çıkarıldığı ifade edilmişti. Bu forum paylaşımı sonrasında Türkiye'deki 3 üniversite tarafından yapılan açıklamalar ile saldırı netlik kazanmış oldu. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi sonrasında saldırıyı doğrulayan 2 diğer üniversite ise Erzurum Teknik Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi oldu.

Devamı gelecek!

Yaşanan saldırı sonrasında ise dikkat çeken detaylar da ortaya çıktı. Ele geçirilen verileri satışa çıkartan kullanıcı isminin MoreToCome olması, yeni üniversitelerin de mevcut saldırıdan etkilenmiş olabileceği ihtimalini ortaya çıkardı. Ele geçirilen bilgiler içerisinde sadece öğrenci ve personel isimleri değil telefon numaraları, kimlik numaraları, öğrenci numaraları gibi çok kişisel bilgiler de bulunuyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap