Türkiye'de 2020 Yılında Kaç Adet Teknolojik Ürün Satıldığı Belli Oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz yıl satılan teknolojik ürünlerin sayısını paylaştı. Twitter üzerinden paylaşım yapan Varank, satılan ürünleri kategoriler halinde açıklandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, geçtiğimiz yıl satılan teknolojik ürünlerin sayısını 23 milyon 336 bin olarak açıkladı. Bununla beraber ülke genelinde 773 bin adet otomobil ve ticari araç satışıda gerçekleştirildi.

Türkiye'de 2020 yılında en çok talep gören teknolojik alet, akıllı telefonlar oldu. 10,8 milyon satış miktarına ulaşan akıllı telefonlar zirvedeki yerini aldı. Bakan Varank'ın yaptığı açıklamaya göre akıllı telefonları 7,6 milyon adetle beyaz eşya, 2,6 milyon adet satışla televizyon, 1,3 milyon adet satışla tablet son olarak 983 bin adetle bilgisayarlar listede yerini aldı. Bakan Varank, twitterdan yaptığı bu paylaşıma "2020 yılında %1,8 büyüyen Türkiye'de" başlığını attı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın yaptığı paylaşımdaki %1,8 vurgusu, Türkiye İstatistik Kurumu'nun geçtiğimiz günlerdeki açıklamalarından bir alıntı. TİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye, pandemiye rağmen yıllık bazda %1,8 büyüdü.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap