Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

TP-LINK TD Serisi Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bir modem sayesinde internete bağlanma şansı elde edersiniz. Modem sayesinde bilgisayarın, akıllı telefonun gibi aygıtlar aynı ağa katılabilirler. TP-LINK TD serisi modem kurulumu için takip etmeniz gereken adımlar aslında çok ama çok basittir. Çünkü bu seride yer alan modemlerin arayüzü birbirine benzemektedir.

İlk olarak güç kablosunu bulun ve ardından onu prize bağlayın. Güç kablosunun diğer ucunu modemin genel olarak arka tarafta bulunan güç girişine takın. Bunu gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınıza bir Ethernet kablosu veya Wi-Fi aracılığıyla bağlanabilirsiniz. Ardından aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

TP-LINK TD Serisi Modem Kurulum Adımları

Sadece aşağıdaki adımları takip ederek TP-LINK TD serisine ait bir modemin kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem çok az teknik bilgi gerektirecektir. Genel olarak adımları harfiyen yerine getirmeniz durumunda modem kurulumunu sorunsuz bir şekilde yerine getirmiş olursunuz.

 1. Her zaman kullandığınız web tarayıcısını açın (Google Chrome vb.) ve ardından adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak Enter tuşuna basın.
 2. Karşınıza TP-LINK modem arayüzü gelecektir. İlerleyebilmeniz için sizden kullanıcı adı şifre ve isteyecektir. Bunun için kullanıcı adı/şifre kombinasyonlarından bazılarını denemeniz gerekmektedir.
  • Kullanıcı adı admin ve şifre admin.
  • Kullanıcı adı admin ve şifre turktelekom.
  • Kullanıcı adı admin ve şifre ttnet.
 3. Karşınıza gelen sayfanın sol tarafından Quick Setup seçeneğine ve ardından Next butonuna tıklayın.
 4. Şimdi karşınıza Quick Setup - Operation Mode isimli bir sayfa gelecektir. Burada Choose Operation Mode bölümünden ADSL Modem Router Mode seçeneğini seçmeli ve Next butonuna tıklamalısınız.
 5. Şimdi karşınıza Quick Setup - WAN Configurations isimli bir sayfa gelecektir. Burada PPP Username kısmına internet hizmetini satın aldığınız sağlayıcı tarafından size verilen kullanıcı adını ve PPP Password kısmına size verilen şifreyi girmeli ve Next butonuna basmalısınız.
 6. Bu adımları tamamladıktan sonra karşınıza Quick Setup - Wireless 5Ghz isimli bir sayfa gelecektir. Wireless Network Name kısmında herhangi bir Türkçe karakter ve boşluk olmaksızın kablosuz ağ adını girin. Buraya gireceğiniz ad sayesinde kablosuz ağ üzerinden ağınızı bulmak çok daha kolay olacaktır.
 7. Quick Setup - Wireless 5Ghz isimli sayfada aynı zamanda Password kısmına bir şifre girmeniz gerekmektedir. Bu şifre kablosuz ağınıza gelebilecek davetsiz misafirlerden korunmak için fazlasıyla gereklidir. Şifreniz 8 karakterden az olmamalıdır. Şifrenizi dikkatlice seçmeyi ve bir yere kaydetmeyi unutmamalısınız.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra Next tuşuna basmanız gerekmektedir. Bundan sonra karşınıza Quick Setup - Save isimli sayfa çıkacaktır. Burada daha önce yapmış olduğunuz tercihlere göre çeşitli seçenekler göreceksiniz. Bilgilerinizin ve ayarlarınızın doğruluğunu kontrol ettikten sonra Save butonuna basarak TP-LINK TD serisi modem kurulumunu tamamlamış olursunuz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap