Toyota’dan Türkiye'de Rekor Başarı!

Toyota’nın Haziran ayı içerisinde gerçekleştirdiği satışlarda, rekor bir satışın yapıldığı belirtildi. Şirket tarihinde Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi.

Binek otomobil ve hafif ticari araçlarda Türkiye’nin en çok tercih edilen markalarından birisi olan Toyota, Haziran ayı itibariyle rekor seviyelere ulaştı. Toyota tarafından hazırlanan araç satış rakamlarında şirketin çok iyi bir performans sergilediği görülürken Haziran ayı içerisindeki satışlar 55 bin 368 olarak açıklandı.

Toyota için Haziran ayı performansında en çok satış yapmayı başaran marka, şirket için de önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Toyota’nın 2021 yılı içerisinde sattığı toplam araç sayısı ise 27 bin 590 adet. Satışlar Toyota için en yüksek seviyelerde. Mevcut satışlar ile birlikte Türkiye pazarında şirketin ulaştığı pay yüzde 8,9 oldu. Hemen hemen her alanda ciddi bir yükseliş yaşayan marka, gelecek aylar için de hedeflerini revize edebilir.

Bir rekor da filo araç satışında

Toyota rakamlarında farklı bir rekor de filo araç satışında gerçekleştirildi. Resmi verilere göre Haziran ayı içerisinde şirket 2 bin 264 filo araç satışı gerçekleştirdi. Bu rakam bugüne kadar şirket tarafından ulaşılan en üst satış rakamı olarak kayıtlara geçti.

Hibrit araç satışlarına yönelik paylaşılan verilerde net rakamlar paylaşılmasa da 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 162 oranında bir artış elde edildiği ifade edildi.

Türkiye pazarında haziran nasıl geçti?

Haziran ayı itibariyle Türkiye pazarında dikkat çeken rakamlar ise şöyle;

  • Sektördeki büyüme yüzde 12.5 olarak açıklandı.
  • Toplam araç satışı 79 bin 819 oldu. Hafif ticari araç satışı 17 bin 471 ve otomobil satışları 62 bin 348 olarak kaydedildi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap