Tim Cook’tan Otonom ve Elektrikli Otomobil Açıklaması

Apple CEO'su Tim Cook, teknoloji devinin otonom destekli elektrikli otomobil projesi üzerinde çalıştığını ima etti. Ancak bu Tim Cook açıklamaları sektörde Apple’a yönelik bazı eleştirileri de beraberinde getirdi.

Bugüne kadar Apple cephesinden elektrikli bir araç üretimine dair hiçbir açıklama gelmedi. Üstelik gündemde yer alan pek çok iddiaya yönelik de onaylama ya da reddetme de yapıldı. Ancak gelen son bilgilerde Apple CEO'su Tim Cook elektrikli ve otonom araçlara yönelik şirketin genel tutumuna dair üstü kapalı da olsa bilgiler paylaştı. The New York Times'a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan şirket CEO’su "Apple'ın ne yaptığını göreceğiz." derken birçok Apple projesinin hiçbir zaman meyve vermediğini ve sadece plan aşamasında kaldığını da belirtti.

"Project Titan" projesi ne olacak?

Apple’ın araç konusunda en büyük sırlarından birisi "Project Titan" olarak bilinen otonom araç projesi. Şirket araç üzerinde çalıştığını hiçbir zaman teyit etmedi. Ancak raporlar Nissan ve Hyundai dahil olmak üzere birçok otomobil üreticisine araç üzerinde ortaklık teklifi götürdüğünün öğrenilmesini sağlamıştı. Otonom araçlarla ilgili soruya tam olarak açıklama yapmasa da bazı mesajlar veren Tim Cook, otonom ve elektrikli araçların yeni bir teknoloji olduğunu ve otonom arabanın bir robot olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“Bu nedenle otonom araçlar için yapabileceğiniz pek çok şey var ve Apple'ın ne yaptığını göreceğiz." diyen şirket CEO’su araç olarak olmasa da teknoloji ve donanım anlamında Apple’ın bir şekilde piyasada yer alacağını belirtti.

Bu açıklamalar sonrasında Apple'ın projesinin bir araç mı yoksa araçlarda kullanılacak teknoloji mi olacağı sorulduğunda Tim Cook yorum yapmak istemedi. Ancak teknoloji devi donanım, yazılım ve hizmetleri entegre etme noktasında bugüne kadar başarılı bir çizgi sürdürdüğünden dolayı Apple’ın sektöre giriş yapması çok zor olmayacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap