Tim Cook’dan Kişisel Mahremiyet Yorumu

WhatsApp ile birlikte başlayan kişisel mahremiyet konusuna Apple CEO’su Tim Cook’tan da yorum geldi. Tim Cook, mahremiyetin insanlığın en önemli sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Apple CEO’su Tim Cook ile yapılan röportajda, ana konu kişisel veriler ve mahremiyet oldu. CEO Tim Cook, mahremiyet ve kişisel veriler için “Bence bu yüzyılın en önemli sorunlarından biri” derken bu konuda düşünmeleri gereken çok fazla detay olduğunu da ifade etti.

“Davranışlarımız değişecek!”

Kişilerin izlenme ve gözetlenme konusunda endişelenmesi halinde bu durumun davranışlarına da yansıyacağını belirten Tim Cook, “ İnsanları sürekli gözetim altında tutulduğunu bildiğinde nasıl davranır? Davranışlarda ne gibi değişiklikler görülür? Muhtemelen bir müddet sonra kişiler kendilerini sansürlemeye başlar. Bu tür bir dünyayı kim ister ki?” dedi. Bu konuşmaların ardından ise Apple ürünlerinde gizliliği çok önemsediklerini vurgulayan Tim Cook, hiçbir zaman bu konulardan taviz vermeyeceklerini dile getirdi. 

28 Ocak Veri Gizliliği Günü’nde açılış konuşması yaptı

CEO Tim Cook, röportaj öncesinde 28 Ocak Veri Gizliliği Günü için düzenlenen özel bir konferansa da katılarak açılış konuşması yapmıştı. Bu konferansta, veri gizliliğinin Apple ürünlerinde sadece bir özellik olarak yer almadığını belirten başarılı CEO, bu durumun temel bir insan hakkı olduğunu söylemişti.

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) yasasından da olumlu bir şekilde bahseden CEO,  gizlilik konusunda en büyük sorumluluğun hükümetlerde olduğunu belirterek, “Pek çok teknoloji şirketi, kendilerini korumaya istekli olmadığında hükümetlerin adım atma sorumluluğu bulunuyor. GPDR’nin harika bir temel düzenleme olduğunu düşünüyorum. Benzer çalışmaların dünya geneline yayılması gerekiyor.“ dedi.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap