TikTok Yapay Zeka Sistemini Satmaya Başladı

Piyasaya iddialı bir giriş yaparak milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başaran TikTok, başarısını borçlu olduğu yapay zeka sistemini satmaya başladı.

2021 yılının ilk yarıyılı itibariyle mobil uygulamalar arasında zirvede yer alan TikTok, çok iyi bir çıkış yakaladı. Uygulama üzerindeki akımlarla milyonlarca videonun yayınlanmasını sağlayan ve çok iyi tetikleyici sistemlere sahip olan TikTok, özellikle ana akış üzerinden kullanıcılara sunduğu öneriler ile uygulamadaki kullanım oranlarını arttırmayı başarmıştı.

Bu durum kısa süre içerisinde dikkat çektiği gibi TikTok’ta özel bir yapay zeka sisteminin kullanıldığı belirtilmiş. Kullanıcı analizleri yaparak kullanıcıların sevebileceği içerikleri ve profilleri öneri olarak sunan TikTok, böylece kullanıcıları uygulamada daha fazla vakit geçirmeye teşvik ediyor ve etkileşimlerin de artmasını sağlıyordu. Şimdi ise şirket farklı bir gelir alanı yaratmak adına TikTok yapay zeka sisteminin satılmaya başlandığı öğrenildi.

ByteDance’den sürpriz bir karar!

Video paylaşım uygulaması TikTok'un Pekin merkezli ana şirketi ByteDance, TikTok'un yapay zekasını diğer şirketlere satmaya başladı. Üstelik gelen son raporlara göre şu ana kadar 4 şirket ile anlaşma sağlanmış durumda.  ABD moda uygulaması Goat, Singapur seyahat sitesi WeGo, Endonezya alışveriş uygulaması Chilibeli ve Hindistan merkezli sosyal oyun platformu GamesApp ile anlaşma sağlayan ByteDance sistemi 4 şirkete sattı.

TikTok yapay zeka sistemi neler sunuyor?

Bugüne kadar elde edilen verilere göre TikTok için geliştirilen yapay zeka sistemi farklı uygulamalara entegre edilebilecek durumda. Otomatik konuşma, metin çevirisi ve gerçek zamanlı video efekti gibi pek çok farklı özelliğe sahip olan yapay zeka üstelik TikTok ana akışında da kullanıcı bazlı özel gönderiler sunabiliyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap