Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Tiktok Türkiye Kararını Açıkladı

Sosyal medya uygulaması Tiktok, Türkiye kararını açıkladı. Çin merkezli video paylaşım uygulaması Tiktok, Türkiye'de yürürlüğü giren Sosyal Medya Yasası sebebiyle ülkeye temsilci atanacağını açıkladı.

Yürürlüğü giren Sosyal Medya Yasası, Facebook, Twitter, İnstagram, Tiktok ve Youtube gibi platformları kapsamakta. 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren yürürlüğü giren Sosyal Medya Yasası gereği Türkiye'de hizmet veren sosyal medya platformları "sosyal ağ sağlayıcı" olarak yeniden adlandırılarak bazı yükümlülükler getirildi.

Türkiye'de günlük ziyaretçisi 1 milyonu bulan yurt dışı merkezli sosyal medya platformları yasa gereği, ülkemizde birer temsilci belirleyerek bildirim yapmaları gerekiyor. Temsilci bildirim zamanı geçtiğimiz Kasım ayında sona ermiş olmasına rağmen ülkemizde hizmet veren İnstagram, Facebook, Tiktok, Twitter ve Linkedln gibi sosyal paylaşım platformları henüz bir temsilci bildirimi yapmadılar.

Tiktok, Türkiye'de Temsilci Atayacak

Daha önce Youtube ve Vk gibi platformların Türkiye'de temsilci atayacağını açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Tiktok'un da Türkiye'de temsilci atayacağını Twitter hesabından yaptığı paylaşımla açıkladı. Ömer Fatih Sayan Twitter'dan yaptığı açıklama da:

"VK ve Youtube'un ardından bugün yaptığımız görüşmeler neticesinde Tiktok da temsilci atayacağını açıkladı. Temennimiz diğer sosyal ağ sağlayıcıların da bir an önce temsilcilerini bildirmeleri ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri. Hayırlı olsun!" ifadelerine yer verdi.

TikTok tarafından yapılan açıklamada ise "Yerel yasalara saygı göstermekte kararlıyız. Bu itibarla, yasanın gerekliliklerine uyacağız" ifadeleri kullanıldı.

18 Ocak 2021 tarihinden itibaren Sosyal Medya Yasasına uygun olarak temsilci atamayan platformlara reklam yasağı uygulanacak. Reklam yasağı uygulanacak platformlar herhangi bir KOBİ, şirket veya ajanslardan reklam alamayacaklar.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap