TikTok, İlk Çeyrekte 11 Milyondan Fazla Hesabı Kaldırdı

TikTok tarafından yayınlanan yeni ilk çeyrek raporunda sistemde yer alan 13 yaş altı 7 milyon hesabın kaldırıldığı belirtildi. Toplamda ise 11 milyon hesap için işlem yapıldı.

TikTok, 30 Haziran 2021’de 2021 yılının ilk çeyreğiyle ilgili istatistiksel verileri paylaştı. Raporda en çok dikkat çeken detay ise 13 yaş altındaki 7 milyon hesabın TikTok tarafından engellenmesiydi. Konu ile ilgili kapsamlı bir şekilde açıklama yapan şirket, 13 yaş altındaki kullanıcılar için platformun uygun olmadığını ve mevcut politikalar nedeniyle de 13 yaş altında olduğu tespit edilen 7 milyona yakın hesabın sistemden engellendiği duyuruldu. 

Yapılan resmi açıklamalarda ve sektör analizlerinde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki günlük aktif kullanıcı sayısının üçte biri 14 yaş altı. Bu bakımdan 13 yaşının altında olduğu tespit edilen hesaplar sistem tarafından herhangi bir uyarı yapılmaksızın engelleniyor ve kullanıcılar mevcut hesaplarına bir daha erişemiyor.

İlgili yıl içerisinde toplam engellenen hesap sayısı ise 11 milyonu aşmış durumda. Dünya genelinde oldukça popüler olan ve milyonlarca hesabı barındıran TikTok, tüm bu etkileyici rakamların yanı sıra her dönem milyonlarca hesabı da belirtilen sebeplerden dolayı sistemden çıkarıyor. Hesapların yanı sıra yayınlanan videolara yönelik de ciddi bir sansür uygulanıyor.

61.951.327 video kaldırıldı!

Resmi açıklamalara göre sadece 2021 yılının 1. çeyreği itibarıyla sistemden kaldırılan video sayısı 61 milyon 951 bin 327. Mevcut videolar için herhangi bir uyarı yapmayan şirket direkt sistem üzerinden videoları engelliyor ve siliyor. Kaldırılan videoların büyük bir bölümü Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yayınlandı. ABD'yi takip eden diğer üç ülke ise Pakistan, Brezilya ve Rusya oldu. Videolar yasadışı faaliyetler, yasal düzenlemelere tabi olan ürün tanıtımları, yetişkinlere yönelik çıplaklık içeren içerikler ve cinsel faaliyetler içermesi nedeniyle sistem çıkarılıyor.

Illustration: Sarah Grillo/Axios

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap