TikTok, Çocuk Kullanıcılara Ait Hesapları Kaldırdı

Her geçen gün büyümeye devam eden ve çeşitli akımlarla adından söz ettiren sosyal medya uygulaması TikTok, önemli bir adım attı.

Çin merkezli sosyal medya platformu, sadece 13 yaş ve üzeri kullanıcılara platformu kullanma izni veriyor. Fakat yaş yasağını dikkate almayan pek çok kullanıcı yaşlarını büyülterek platforma üye oluyorlar. Bu ihlalin farkında olan TikTok, yeni bir adım attı.

Platformda kural ihlali gerekçesiyle kaldıraln paylaşımlar ve hesaplara ilişkin veriler paylaşıldığı "Topluluk Kuralları Uygulama Raporu"nu yayınlayan TikTok, 13 yaş altı kullanıcılara ait olduğu sebebiyle 7,3 milyon hesabın kaldırıldığını bildirdi.

Kapatma ile ilgili paylaşılan raporda, kapatılan hesapların, toplam kullanıcı hesaplarına oranının yüzde 1'inden daha az olduğu belirtildi. Ayrıca paylaşılan raporda, yaklaşık olarak 2 milyon reklam ve 62 milyon videonun, kural ihlali gerekçesiyle yayından kaldırıldığı bildirildi. 

Geçtiğimiz dönemde İtalya hükümeti, 10 yaşındaki kız çocuğunun TikTok uygulamasına giriş yaptıktan sonra öldüğüne  ilişkin iddialar doğrultusunda, Tiktok'a "yaşı doğrulanamayan kullanıcıların engellenmesi" talimatını vermişti. 

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap