Tesla Bitcoin Alımında 600 Milyon Karda!

Tesla kurucusu Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile kripto para dünyasına dikkat çekerken, yapılan yatırım şirkete 600 milyon dolar gelir sağladı.

Tesla kurucusu Elon Musk Bitcoin’e değer verdiğini belirterek özellikle Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunmuştu. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na gönderilen resmi belgelerde Tesla üzerinden 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığı öğrenilen şirket, Bitcoin'de ciddi bir yükseliş olması ile birlikte yatırımından büyük bir kazanç sağlamayı başardı.

Bitcoin karı 600 milyonu aştı!

Konu ile ilgili yapılan resmi açıklamanın hemen ardından Tesla hisselerinde yüzde 2’lik bir yükseliş görüldü. Ancak bundan da önemlisi satın alma fiyatının hemen ardından Bitcoin fiyatlarının artması oldu. Yüzde 16 oranında kısa bir sıçrama yapan Bitcoin’in 44795 dolara ulaştıktan hemen sonra 50 bin doların barajının üzerine çıkmayı başardı.

Tesla’nın Bitcoin için yaptığı yatırım hakkındaki değerlendirmelerde ve resmi verilerde ise şirketin 42 bin 069 Bitcoin satın aldığı belirtildi. 34 bin dolar civarında satın alınan 42 bin 069 Bitcoin, şu andaki diğeri ise 2.100 milyar doları aştı. Bu bakımdan şu andaki mevcut yüksek rakamlar ile elindeki Bitcoin’leri satması halinde Tesla 600 milyon dolarlık bir gelir elde edebilir. Sadece Bitcoin yatırımı ile böylesine bir değer kazanan Tesla, kısa süre içerisinde şirketin ciddi bir gelir elde etmesini de sağladı.

Manipülasyon iddiaları konuşuluyor!

Tesla'nın Bitcoin yatırımı ve yatırım sonrasında Elon Musk tarafından kripto para dünyasına yönelik yapılan değerlendirmeler, bazı uzmanların tepkisini çekti. Özellikle dünya genelinde en çok dikkat çeken isimlerden birisi olan Elon Musk tarafından yatırım sonrasında Bitcoin'e yönelik bu tür söylemler fiyatın artmasındaki en önemli etkenlerden birisi olarak gösteriliyor. Elon Musk tarafından böyle biri manipülasyonun yapılmış olması ise en çok tepki çeken detaylardan birisi oldu.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap