Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Teknolojinin yaşamımız üzerindeki etkisi ve avantajları göz ardı edilebilir değildir. 21. yüzyıl, özellikle son on yıl hesaba katıldığında yeni teknolojik gelişmeler ve ilerlemelerle birlikte bilim ve teknoloji çağı olarak adlandırılmıştır. Teknolojinin yararlarını anlamak bu nedenle önemlidir.

Bugün keyif aldığımız bu modern teknolojinin faydaları bazen inanılmaz ve oldukça gerçek dışı görünebilecektir. Günlük yaşamlarımızla meşgul olduğumuz için teknolojinin insan hayatını iyileştirmede oynadığı rolleri ve faydaları görme konusunda sıkıntı çekmekteyiz.

1. Bilgiye Erişimin Kolaylaşması

WWW olarak kısaltılan World Wide Web, dünyayı sosyal bir kasaba haline getirdi. Bunun sebebi, dünyanın her yerinden gelen bilgilerin internet ortamında yaygın olarak bulunabilir olmasıdır. Sosyal medyada göreceğiniz haberlerin çoğu tamamen gerçek olmasa bile bilgi erişimi durmamaktadır.

Artık sadece daha fazla haber mevcut değildir. Aynı zamanda bilgiye erişim de kolaydır. Hepsi modern teknoloji sayesinde mümkün olmuştur. Yatağına uzanarak artık bir kitap okuyabilir ve fincanından kahve yudumlayabilirsin. E-kitaplar bunu mümkün kılmaktadır.

2. Zaman Kazandırması

Hiç tanımadığınız bir noktaya gittiğiniz zaman yolunuzu bulmakta şaşırdınız mı? Bu muhtemelen başınıza gelmiş bir şeydir. İster iş gezisi ister tatil, modern teknoloji, herhangi bir yere gitmenize yardımcı olarak gezilerinizin keyfini çıkarmanızı sağlar.

Kişi belirli bir yeri arayabilir. Hatta belirli bir varış noktasını belirleyebilir. Geri kalanını uygulamanın kendisi halletmektedir. Tek bir dönüşü bile kaçırmanıza izin vermeyen konum uygulamaları vardır. Bunlar size rotanızdaki trafik durumunu dahi gösterebilecektir.

3. Hareket Kolaylığı

Hayatınızı hiç araba veya bisiklet olmadan hayal ettiğiniz oldu mu? Elbette, teknoloji bunları bize getirdiği için önemli değildir. Arabalar olmasaydı ülkeler veya şehirler arası gezinmek mümkün olmazdı. Dolayısıyla teknoloji bize hareket kolaylığı sağlamış durumdadır.

Bir günden bile daha kısa sürede ülkeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Her gün geliştirilen uçaklar, trenler, elektrikli trenler, gemiler ve arabalar tüm bunları mümkün hale getirmiştir. Teknoloji hayatımızı bize sağladığı hareket kolaylığı sayesinde geliştirmeye devam etmektedir.

4. İletişimi Kolaylaştırması

Modern teknolojinin eksi teknolojinin yerini aldığı bir gerçektir. Bu değişim olmadan hayatımızı hayal edemediğimiz bir gerçektir. Mektuplar, bir asırdan daha kısa bir süre önce iletişimin en yaygın yoluydu. Ancak şimdi kimse bir mektup yazmayı düşünmez.

Bir video görüşmesi varken neden mektup yazılsın ki? Anlık mesajlaşma ve fotoğrafların paylaşılması daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bunun yalnızca teknoloji ile mümkün olduğunu kabul etmek zorundayız. Teknolojinin faydası hayatımıza getirdiği konfor düzeyidir.

5. Maliyet Verimliliği

Teknolojinin ana hedeflerinden biri işleri insanlar için daha ucuz ve daya uygun maliyetli hale getirmektir. Bu nedenle, insanlar bu günlerde teknoloji sayesinde maliyet verimliliği neden olguyla tanışmış durumdadır. Maliyet verimliliği teknolojinin en önemli faydalarından biridir.

Büyük fayda sağlayan makineler, hayal edemeyeceğimiz kadar düşük bir fiyata mevcut durumdadır. Daha önemlisi, iki veya daha fazla sektör arasında rekabet yaşanmaktadır. Bu rekabet ise kullanıcı açısından düşük fiyatlarla sonuçlanma anlamına gelmektedir.

6. Farklı Alanları Geliştirmesi

Teknoloji, birçok alanda gerçekleşen dijitalleşme ve modernleşme çabasının bir sonucu olmuştur. Tıp, tarım ve elektronik fark etmeksizin teknoloji küresel bir devrimle sonuçlanmış durumdadır. Bu yüzden teknoloji her geçen gün ilerlemeye devam etmektedir.

Çiftçilikte daha iyi teknikler, daha fazla ve daha sağlıklı yiyecekler vardır. Hayvanların daha sağlıklı olması, süt ve kümes hayvanı ürünlerinde daha fazla verimi garanti etmektedir. Sağlık sektöründe teknolojiden faydalanmalar mevcuttur.

7. Bankacılığın Gelişmesi

On yıldan daha kısa bir süre önce kimse dolar yerine bitcoin ile ödeme yapacağını düşünmemiştir. Kripto paralar kullanışlılıkları nedeniyle son zamanlarda viral bir şekilde yayılmış durumdadırlar. Bu yayılış öyle hızlı gerçekleşti ki artık neredeyse herkesin kripto paralardan haberi var.

Ayrıca artık kimsenin fatura ödemek için banka veya vezne kuyruklarında beklemesine gerek yok denilebilir. Bankacılık uygulamaları sayesinde gerek normal olarak gerek ise otomatik ödeme talimatıyla faturalar kolayca ödenebilmektedir.

8. Öğrenme Tekniklerinin Gelişmesi

Artık sınıflarda akıllı tahtalar yer almaktadır. Eskinin tebeşirinin yerini bu tahtalar almıştır. Öğrencilere motivasyon sağlamak için öğretim becerilerini geliştirmek artık daha kolaydır. Bilimsel yöntemleri entegre edebilmek oldukça kolaydır.

Öğrencilere eğitimlerinde yardımcı olmak için birçok yazılım ve elektronik alet sunulduğunu unutmamak gerekir. Bir hesap makinesinin en basit örneği bir insanı şaşırtabilecek kadar farklı olabilir. Ancak artık tek tıklama ve çeşitli ikili işlemlerle cevap alabilmek mümkündür.

9. Yapay Zekanın Ortaya Çıkması

Yapay zeka kavramı hızlı bir biçimde büyümeye devam etmektedir. Çok fazla popülerlik kazanmış durumdadır. Bunun sebebi, bunun yepyeni bir çağı ortaya çıkarabilecek kadar devrimsel bir durum olmasıdır. Her şeye şimdiden hazırlıklı olmak önemlidir.

Artık hiçbir insan binlerce farklı olasılığı hesaplamak zorunda kalmayacak. Çünkü yapay zeka tüm bunları kendiliğinden halledecek. Bir başka ifadeyle insanın yerine düşünmüş olacak. Bu, insanın biraz dinlenmesi anlamına gelecektir. Bu da muhtemelen en büyük teknolojik iyiliklerden biri olacak.

10. Verimliliğin Artması

Birincisi, tıp bilimi alanında yaşanan gelişmeleri iyi okumak gerekir. Bunlar teknolojinin birer parçası durumundadırlar. Birçok farklı kronik rahatsızlığa artık çözüm bulabilmek mümkündür. Teknoloji birçok hayatın kurtulmasına yardımcı olarak insanın daha verimli yaşamasını sağlamıştır.

Son teknoloji ve makinelerin icatları, genel üretim hızını önemli ölçüde artırmış durumdadır. Herhangi bir endüstriyel sektör veya dünyadaki herhangi bir sektör teknolojideki gelişmelerden epey bir yararlanmıştır. Bu yararlanma her alanda artan verimliliğin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

11. Yeniliklere Erişimin Sağlanması

Yakından takip edildiği zaman teknolojinin yeni keşiflere yardımcı olduğu bir gerçektir. Son teknoloji ve makinelerin yardımıyla her gün yeni bir şeyler keşfetmek mümkündür. Örneğin, elektrik keşfedilmeseydi başka elektrikli ekipmanların icadı pek mümkün olmayacaktı.

21. yüzyılın bilim ve teknoloji çağı olduğu unutulmamalıdır. Daha önce belirttiğimiz gibi WWW birçok şeyi erişilebilir hale getiren yer olmuştur. Bu açıdan internetin ortaya çıkışının çok önemli bir buluş olduğunu kabul etmek gerekir. Teknolojinin daima yeni keşifler peşinde olduğu açıktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap