Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

TaoTronics SoundLiberty 53 İnceleme

TaoTronics, SoundLiberty 53 kulaklıklara etkileyici bir çözüm oluşturmuş durumdadır. Kulaklığın çok çeşitli müzik tarzlarında bile olsa ses performansı oldukça etkileyicidir. Video senkronizasyonu kusursuz bir biçimde çalışmaktadır. Ayrıca su geçirmezlik ve pil ömrü gibi birçok rakibinden daha iyi olduğu yönleri vardır.

TaoTronics SoundLiberty 53 kulaklıkların tek dezavantajı bazen düzensiz gibi görülebilen dokunmaya duyarlı kontrollerdir. Dokunmak yerine vurmak biraz yardımcı oldu. Buna rağmen bunun çok ideal bir durum olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Elbette olumlu yönlerinin yanında bu göz ardı edilebilecek bir şeydir.

Ses Kalitesi

Kulakiçi kulaklıklar yalnızca sesleri kadar iyidirler. Onları dinlemeye tahammül edemiyorsanız, bir başka ifadeyle ses çok kötü geliyorsa diğer özelliklerin herhangi bir önemi olmayacaktır. TaoTronics SoundLiberty 53 kulaklıklar kulağa oldukça iyi sesler sunmaktadırlar.

Elbette ses kalitelisinin fiyatıyla doğru orantılı olduğunu söylemek mümkündür. Onu 400-500$ fiyat etiketine sahip bir kulaklık ile kıyaslamak doğru olmayacaktır. Ancak yaklaşık 50$ fiyat etiketine sahip bir kulaklıktan beklenecek düzeyde bir ses kalitesi vardır.

Bu kulaklık setinde bass yer alır ama her zaman çok iyi performans gösterdiğini söylemek mümkün değildir. Bununla birlikte önceki TaoTronics kulaklık setlerine göre gözle görülür bir iyileşme söz konusudur. Bu kulaklıklar çok daha iyi ses veriyorlar ve bunun temel sebebi çok daha iyi bass çıkışına sahip olmasıdır.

Genellikle en ucuz kulaklık setini satın alırsanız ve seslerinden memnunsanız, bu setten de memnun kalacaksınız demektir. İnanılmaz derecede doğru ve etkileyici bir şey tercih ederseniz, bu kulaklık seti sizi pek memnun etmeyebilecektir. Buna rağmen fiyat göz önüne alındığında bu beklenebilir bir şey olacaktır.

Kullanım Süresi

Kablosuz kulaklıklar söz konusu olduğunda en büyük sorulardan birisi ne kadar süre dayanıklı olduğudur. Bu yeni setteki bir başka önemli gelişmedir. Eski TaoTronics modelleri 2-3 saat sonra kapanırken yeni set 5-6 saatlik bir kullanım süresi sunmaktadır.

Çalışırken genellikle etrafınızda neler olup bittiğini duymak istiyorsanız kulaklık setini tekli kulaklık modunda kullanabilirsiniz. Birisinin şarjı bittiğinde diğerine geçiş yapabilirsiniz. Böylece uzun süreli kullanımdan en iyi şekilde yararlanmış olursunuz. Kulaklıkların iki buçuk saatten daha kısa sürede şarj oldukları unutulmamalıdır.

TaoTronics, Bluetooth 5.0 ile çalışmaktadır. Bu nedenle kulaklıkların etki menzili oldukça yüksektir. Cihazınızı mutfakta bırakıp 2-3 oda öteye veya varsa alt kata kadar geçiş yapabilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman akıştan bir şey kaybetmemiş olursunuz. Bu fiyatı düşük olmasına rağmen kulaklığın yaptığı en iyi işlerden birisidir.

Diğer taraftan kulaklıkların eşleştirilmesini sağlamak biraz zorlayıcıdır. Birbirlerini algılamaları ve her ikisi de kulağınızda olduğunda otomatik olarak senkronize olmaları gerekmektedir. Böylece, bir kulaklığı cihazınızla eşleştirip kaldırırsınız ve ardından diğerini eşleştirirsiniz.

Bazen bunun gerçekleşmesi zordur. Ancak kulaklıkta her şey eşleştikten sonra mükemmel çalışma durumu devam etmektedir. Bu kulaklıkla rekabet edebilecek diğer kulaklıların hemen hemen hepsinde eşleştirmeler sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Buna rağmen söz konusu kulaklıklar biraz daha pahalıdırlar.

Konfor Düzeyi

TaoTronics bu yeni seti tamamen yeniden tasarlamıştır. Görünümün açık bir biçimde Apple Airpod kulaklıklarından ilham almaktadır. Eski modelden çok daha konforlu oldukları doğrudur. Kulaktan düşme gibi durumlar söz konusu olmamaktadır. Bu açıdan kulaklığın konfor düzeyinin ideal seviyede olduğunu söylemek mümkündür.

TaoTronics SoundLiberty 53 kulaklık setinin kulağınızdan dışarı çıkan bir sapı vardır. Genel olarak bu sevilen bir özelliktir. Çünkü onları çıkarmak çok daha kolaylaşmaktadır. Bununla birlikte küpe takıyorsanız, kulaklığın takılarınıza takılmaması için sapı belli bir açıda tutmaya çalışmanız gerekecektir.

Yeni tasarımın en önemli dezavantajlarından birisi dokunma kontrollerinin eski sett olduğu kadar iyi çalışmamasıdır. duraklatmak için genellikle iki veya üç dokunuş gereklidir. Bu biraz talihsiz olarak nitelendirilecek bir durumdur. Ancak true wireless olarak adlandırılan ve göreceli olan düşük bütçeli kulaklıklarda bu karşılaşılan bir problemdir.

Taşınabilir Kasa

Eski TaoTronics setiyle ilgili en ilgi çekici noktalardan birisi bir USB çıkış bağlantı noktası almaktır. Telefonunuzu bir çırpıda şarj edebilirsiniz. Kasa, yeniden şarj edilmeden sonsuza kadar dayanır. Dezavantajı, kasanın çoğunlukla plastik olması ve sadece ucuz hissettirmesidir. Ayrıca kafa karıştırıcı bir ışıklı gösterge sistemine sahiptir.

Yeni kasa önemli ölçüde daha incedir ve oval şekillidir. Eğrileri elinize ve cebinize daha iyi oturacaktır. Şarj seviyesi için eski kasalardaki gibi üç yerine dört gösterge ışığı vardır. Ayrıca kapağın sağlam olduğunu söylemekte yarar vardır. Bu sayede herhangi bir problem yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca kulaklıkları şarj boşluklarına çeken mıknatıslar vardır. Tüm bu kolaylıklar için vazgeçtiğiniz şey pil ömrüdür. Eski TaoTronics kasasının, kulakiçi kulaklıkları şaşırtıcı bir şekilde 40 kez şarj ederken, yenisi yalnızca 8 şarj tutmaktadır. Bu, daha uzun kulaklık pil ömrü ile biraz dengelenmektedir.

Genel olarak, 50$ fiyat etiketine sahip bir kablosuz kulaklıktan şikayet etmek zordur. Elbette daha iyi ses veren, daha uzun ömürlü ve daha kaliteli bir his veren kulaklık bulabilirsiniz. Ama aynı zamanda kulaklık için daha fazla harcamak durumunda kalırsınız. TaoTronics SoundLiberty 53 fiyatıyla üstünlük sağlayan ürünlerden birisidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap