Tag (Etiket) Nedir?

Tag kelimesinin Türkçe anlamı etikettir. Kıyafetlerdeki etiketler genellikle giysinin markasını, boyutunu, kullanılan kumaşları ve yıkama talimatlarını belirtir. Web sayfalarında yer alan etiketleri se sayfa yüklendiğinde ekranda nelerin gösterilmesi gerektiğini belirtiler.

Etiketler, HTML ve XML gibi biçimlendirme dillerinde kullanılan temel biçimlendirme aracıdır. Örneğin, bir web sayfasında tablo oluşturmak için <tablet> etiketi kullanılır. Tablonun içinde olması gerekenler <table> etiketini takip eder ve tablo </table> etiketi ile kapatılır.

Tag nedir?

Tag (etiket), HTML'in temel bir parçasıdır ve anlaşılması oldukça basittir. Kendinize ait bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız onu sıfırdan (bir metin düzenleyici kullanarak) oluşturabilir veya etiketleri sizin için oluşturacak olan bir düzen programı kullanabilirsiniz. Hepsinden iyisi, işaretleme dillerinde kullanılan etiketler canınızı pek sıkmazlar.

HTML, XML ve diğer biçimlendirme dillerinde etiket, içeriğin görünümünü değiştiren veya bir eylem gerçekleştiren belgelere veya dosyalara eklenen bir öğedir. Her etiket, açılı ayraçlardan daha küçük ve daha büyük arasında bulunur. Açılış ve kapanış etiketi arasındaki her şey etiketten görüntülenir ve etkilenir.

Diğer taraftan etiket, bir HTML nesnesinin veya bağlantısının kısa (genellikle bir kelime) açıklamasıdır. Bu etiketler, en popüler web sitesi veya blog kelimelerini göstermek ve ziyaretçilerin ilgi çekici bilgileri bulmasına yardımcı olmak için genellikle etiket bulutuna (kelime bulutu) yerleştirilirler

Etiketin bir diğer anlamı kendisine atanan verileri veya içeriği açıklayan bir bilgi parçası şeklindedir. Etiketler, internet yer imleri, dijital görüntüler, videolar, dosyalar vb. için kullanılan hiyerarşik olmayan anahtar kelimelerdir. Bir etiketin kendisi herhangi bir bilgi veya anlam taşımaz..

Etiketler kelimeler, resimler veya işaretler şeklinde olabilir. Arama motorlarının çevrimiçi sayfaların içeriğini tanımlamasına ve bu bilgileri kullanarak belirli bir arama için en iyi sonuçları üretmesine yardımcı olur. Etiketleme işlemi, Web 2.0 ile ilişkili web siteleri tarafından popüler hale getirildi.

Etiketler sadece onları kullananlar için değil, diğer web sitesi kullanıcıları için de faydalıdır. Etiket özelliğini kullanan web siteleri, bunları genellikle etiket bulutları olarak bilinen bir etiket koleksiyonu olarak görüntülerler. Bu, kullanıcıların bulut içinde ilgilerini çeken etikete tıklayarak daha etkili bir şekilde gezinmelerine ve böylece tüm içeriği o etiketle birlikte görüntülemelerine olanak tanır.

Sosyal medyada tag nedir?

Etiketler, sosyal medyada kullanıcıların bir gönderide veya yorumda bahsettiklerinde sosyal profili olan bir birey, işletme veya herhangi bir varlıkla etkileşim kurmasına olanak tanır. Facebook ve Instagram gibi platformlarda etiketleme, alıcıyı bilgilendirir ve etiketlenen profile köprüler oluşturur.

Etiketlemenin yaygın bir kullanımı, etkileyicileri bir alana dahil etmektir. Bu, ünlü destekçilerini, marka savunucularını ve sektör uzmanlarının içerebilir. Fenomen olan bir kişiyi bir gönderiye veya yoruma dahil etmek için etiketleyin. Bu, bir marka doğrulama biçimi görevi görür.

Diğer taraftan sosyal medyada bireysel müşterileri etiketlemek, markanızın kişisel doğasını etkilemenin ve göstermenin bir yoludur. Ayrıca, müşteri hizmetlerine olan bağlığınızı herkese açık olarak gösteren ve markanızın bilinirliğini iyileştiren yararlı bir taktik olabilir.

Etiketlemenin bir diğer yönü, işletmenizin veya markanızın sosyal medyada birisi tarafından bahsedilmesidir. Sizi etiketleyen kullanıcıların ilgisini çekmek için sosyal medyayı dikkatle izlemek, bir işletmenin sosyal medya stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Etiketler müşteri övgüsü veya olumlu sözler içerebilir. Ancak aynı zamanda memnun olmayan müşterilerin şikayetlerini halka açık bir formda yayınlamanın bir yoludur. Olumsuz geri bildirimlere yanıt vermek durumu düzeltebilir ve diğer kullanıcılara müşterilerinizi dinlediğinizi gösterebilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap