Syntax Nedir? Syntax Error ve Syntax Highlighter

Syntax nedir? Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz. Syntax error ve Syntax Highlightere de değineceğiz. Syntax nedir? Syntax Türkçe anlamı söz dizimi demektir. Programlamalarda kullanılan dil kurallarının tümüne syntax denir.

Syntax, yazılan bir sözle sırasıyla ilgilenen bilim dalıdır. Türkçe'de öge dizlimlerinin nasıl bir sırası varsa, programlama dillerinde de aynı şey söz konusudur. Bilgisayarda kullanılan tüm programlamalarda kullanılan dillerin, günlük hayatımızda kullandığımız dillerde olduğu gibi bir dizilim kuralı vardır. Bu kural çerçevesinde herşey insanlar ve makineler tarafından rahat şekilde anlaşılabilir hale gelmektedir. Kuralların dışına çıkıldığında veya herhangi bir eksiklik yapıldığında kod yorumlanamaz ve hata olarak görünür. Bu olaya Syntax Error denmektedir.

Syntax Error

Yukarıda bahsettiğimiz Syntax Error'un oluşmasının ana sebebi kod yazımı sırasında yapılan bir dizim yanlışlığıdır. Örneğin kod dizisi içinde yanlış yere koyulan veya yanlış yerde kullanılan sembol Syntax error almanıza neden olurken, herhangi bir komutun açık bırakılmasıda Syntax Error almanıza sebeptir. Kısacası kod yazılımı içerinde yaptığınız ufak çaplı dizilim hataları programın doğru çalışmasına izin vermeyecek ve sizi Syntax error almanıza neden olacaktır.

Programlamalarda karşılaşılan hataları en azı indirmenin yolu şüphesiz Syntax Highlighter özelliğini kullanmaktır. Syntax Highlighter kod editörünü kullandığınızda Syntax error hatası alma ihtimaliniz biraz daha düşüktür.

Syntax Highlighter

Çok basit bir proje yapmak için bile bir çok karakterden oluşan kodlar yazmak durumundayız. Sayısız karakterlerden oluşan kod dizinleri ve satırları kafanızı karıştırmaya yetecektir. Böyle durumlarda Syntax Highlighter editörü işinizi oldukça rahatlatacaktır. Yapılamak istenen herhangi bir projenin detayı arttıkça yazılacak kod ve düzenlecek kod sayısını oldukça arttıracaktır. Yapılacakları sıradan bir text editörüyle yaparsanız hatalar meydana gelecek ve yapılan hataları bulmakta oldukça zorlanacaksınız. 

Saydığımız tüm bu olaylar proje tasarlamak için uğraşan hemen herkesin başına gelmiştir. Bu sebeple birçok yazılımcı Syntax Highlighter editörünü yani, söz dizilerini renklendirme özelliğine sahip olan kod editörünü kullanmaktadırlar. Bu editör ile birlikte yazılan onca kodu birbirinden ayırmak çok daha basit bir hale gelmektedir. Syntax Highlighter, hatalı olan kod yazımlarını, renk farklılıkları belirterek sizi uyaracak, hemde yazılan kodları tanınabilir ve farklı renklerle size sunacaktır.

Syntax Highlighter ile birlikte Syntax Error'a neden olabilecek kod hatalarını yapma şansınız azalacak ve yapılan kodsal dizim hatası ve yazım hatasını bulma süreniz oldukça kısalacaktır.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap