Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Steve Jobs Kimdir?

Bilgisayar tasarımcısı ve şirket yöneticisi Steve Jobs, Apple Computers şirketinin kurucu ortağıdır. Apple bir anlamda başarısını onun vizyonuna borçludur. Çünkü henüz yirmili yaşlarının başındayken son yılların en büyük endüstrilerinden birinin başlangıcını yapmıştır.

Steve Jobs teknolojinin en yaratıcı ve en enerjik beyinlerinden birisidir. 5 Ekim 2011 tarihinde 56 yaşında pankreas kanseri sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Bu vakitsiz gelen ölüm, kurucu ortağı olduğu Apple'daki CEO görevinden ikinci ayrılışının temel sebebi olmuştur.

Erken Yaşlarda Steve Jobs

Steve Jobs, 24 Şubat 1955'te San Francisco'da doğdu ve Paul ile Clara Jobs tarafından evlat edinildi. Kız kardeşi Patty ile birlikte büyüdü. Paul Jobs bir makinistti ve hobi olarak arabaları tamir ederdi. Jobs, babasının elleriyle çalışma konusunda çok yetenekli olduğunun farkındaydı.

1961'de aile Mountain View'e taşındı. Palo Alto'nun hemen güneyinde bulunan bu bölge bir elektronik merkezi haline geliyordu. Radyo, televizyon, müzik seti ve bilgisayar gibi cihazlar temel unsurları oluşturuyordu.

O dönemde insanlar bölgeye "Silikon Vadisi" demeye başlamışlardı. Bunun temel sebebi ise elektronik parçaların üretiminde silikon denilen bir maddenin kullanılmasıydı. Böylece meşhur "Silikon Vadisi" ortaya çıkmış oluyordu.

Steve Jobs çocukken işleri kendi başına yapmayı tercih ediyordu. Rekabetçi bir şekilde düzmesine rağmen takım sporları ve diğer grup etkinlikleriyle pek ilgilenmiyordu. Elektronik aletlere ilgi gösteriyordu. Elektronik üreticisi HP'de çalışan komşunun garaj atölyesinde çok zaman harcıyordu.

Jobs ayrıca HP Explorer Club'a üye oldu. Orada mühendislerin yeni ürünleri sergilediğini fark etti. İlk bilgisayarını on iki yaşında görmüştü. Çok etkilendi ve bilgisayarlarla çalışmak istediğini ve bu isteğin çok yoğun olduğunu hemen fark etti.

Jobs liseye giderken Hewlett-Packard fabrikasında derslere katıldı. Bir keresinde, HP başkanı William Hewlett'a bir sınıf projesini tamamlamak için ihtiyaç duyduğu bazı bölümleri cesurca sordu. Başkan Jobs'a parçaları verdi ve ona HP'de bir yaz stajı teklif etti.

Kolej Yılları

Steve Jobs, 1972 yılında liseden mezun olduktan sonra iki yıl boyunca Portland bölgesinde yer alan Reed College'e katıldı. 1974 yazında Hindistan'ı ziyaret etmek ve doğu dinlerini incelemek için bir sömestr sonra okuldan ayrıldı.

Jobs, 1975'te Homebrew Bilgisayar Kulübü olarak bilinen bir gruba katıldı. Burada Steve Wozniak adındaki bir teknik uzman küçük bir bilgisayar yapmaya çalışıyordu. Jobs, böle bir bilgisayarın pazarlama potansiyeli karşısında adeta büyülenmişti.

1976'da Wozniak ile kendi şirketlerini kurdular. Jobs'un elma toplamakla geçirdiği mutlu bir yaz anısına şirkete Apple Computer Company adı verildi. Şirketin ayakta kalması için her ikisi de çeşitli fedakarlıklar yaptılar ve fedakarlıklarıyla başlangıç parasını toplamayı başardılar.

Apple Dönemi

Steve Jobs, bilgisayara pazarında büyük bir boşluk olduğunu fark etmişti. O zamanlar neredeyse tüm bilgisayarlar ana bilgisayarlardı. Bu bilgisayarlar bir odayı doldurabilecek kadar büyük ve aynı zamanda aşırı maliyetliydiler. İnsanların onları satın alacak gücü yoktu.

Bu sıralarda yaşanan elektronik gelişmeler, bilgisayar bileşenlerinin küçülmesi ve aynı zamanda bilgisayar gücünün artması anlamına geliyordu. Jobs ve Wozniak bunu fırsat bilerek bilgisayarlarını bireysel kullanıcılara satma fikriyle yeniden tasarladırlar.

Jobs ve Wozniak tamamen yeni bir pazar açmışlardır. Kişisel bilgisayarlar artık ilgi görmeye başlıyordu. Çünkü kişisel bilgisayarlar bilgi işlemenin tamamen yeni bir yolunu keşfetmiş oluyorlardı. 1980 yıllarına gelindiğinde kişisel bilgisayar çağı çoktan başlamıştı.

Apple pazara daha fazla rakip girdiği için ileride kalmak için ürünlerini sürekli geliştirmek zorunda kaldı. Bu sırada Apple III adında bir kaza yaşandı. Yeni ürün piyasaya sürülmesine rağmen sorunluydu. Bu nedenle piyasadan çekildi ve daha sonra yeniden tanıtıldı.

Steve Jobs, Apple'ın arkasındaki pazarlama gücü olmaya devam etti. 1983'te Lisa'yı tanıttı. Bu minimum bilgisayar deneyimine sahip kişiler için tasarlanmıştır. Ancak satışı iyi olmadı çünkü rakiplerine göre oldukça pahalıydı.

Macintosh

Pazar payının büyük bir kısmını 1983 yılında IBM'e kaptıran Apple, 1984 yılında devrim niteliğinde yeni bir model olan Macintosh ile piyasaya giriş yaptı. Ekrandaki görüntüde simge adı verilen küçük resimler vardır. Bilgisayarı kullanmak için bu simgelere fare ile tıklamak gerekiyordu.

Bu işlem Macintosh kullanımını epey bir kolaylaştırdı. Ancak Macintosh işletmelere iyi satış yapamadı. Diğer kişisel bilgisayarın sahip olduğu yüksek kaliteli bir yazıcı gibi özelliklerden yoksundu. Bu durum Jobs'un kurucusu olduğu şirketten istifa etmesine neden oldu.

NeXT

Steve Jobs kısa süre sonra eski çalışanlardan bazılarını NeXT adında yeni bir bilgisayar şirketi kurmak için işe aldı. 1988 yılında NeXT bilgisayar, San Fransisco'da eğitim pazarını hedefleyen büyük bir etkinliğe katıldı. Gelen tepkiler genellikle olumlu yönde oldu.

Ürün oldukça kullanıcı dostuydu. Hızlı bir işlem hızına, mükemmel grafik ekranlara ve olağanüstü bir ses sistemine sahipti. Ancak NeXT bilgisayarı hiçbir zaman tutmadı. Çok pahalıydı, siyah beyaz bir ekranı vardı, diğer bilgisayarlara bağlanamıyordu ve ortak yazılım çalıştıramıyordu.

Toy Story

Ancak NeXT, Steve Jobs için son adım değildi. 1986 yılında Jobs, film yapımcısı George Lucas'tan Pixar adlı küçük bir şirket satın aldı. Pixar, bilgisayar animasyonunda uzmandı. Dokuz yıl sonra Pixar, büyük bir gişe hasılatına sahip olan Toy Story'i yayınladı.

Pixar'ın başarısı bununla son bulmadı. Disney tarafından dağıtımı yapılan Toy Story 2, A Bug's Life ve Monsters, Inc. gibi filmler piyasaya sürüldü. Tüm bu filmler son derece başarılı oldu. Hatta Monster, Inc. tarihteki en büyük hafta sonu bilet satışına sahip animasyon filmi oldu.

İkinci Apple Yılları

1996 yılında Apple, NeXT Software'i 400 milyon dolara yakın bir fiyatla satın aldı. Jobs, CEO pozisyonuna yarı zamanlı danışman olarak geri döndü. Sonraki yıl sürpriz bir şekilde Apple ile Microsoft bir ortaklığa gitti. Apple birkaç yeni ürün ve pazarlama stratejisi tanıttı.

1997 yılında Steve Jobs, Apple'ın bilgisayarları kullanıcılara internet üzerinden ve telefonla doğrudan satacağını duyurdu. Apple Store çok başarılı oldu. Bir hafta içinde internetteki en büyük üçüncü e-ticaret sitesi haline geldi. 1997'de Jobs, Apple için geçici CEO oldu.

1998 yılında Jobs, uygun fiyata güçlü bilgi işlem özelliğine sahip iMac'in piyasaya sürüldüğünü duyurdu. 1999 yılında iBook duyuruldu. 2000 yılında Jobs, Apple'ın yeni internet stratejisini açıkladı. Bu açıklama Macintosh için internet tabanlı bir grup uygulamayı içeriyordu.

2000 yılında ayrıca Jobs Apple'ın kalıcı CEO'su olduğunu açıkladı. 2001 yılında iPod'un ilk jenerasyonu çıkarıldı. Bu Apple için mükemmel ivmenin başlangıcı olacaktı. iPod'un başarısının ardından iPod Touch, iPod Mini ve iPod Nano gibi cihazlar piyasaya sürüldü.

Ardı ardına gelen başarıların ardından Apple 2005 yılında ilk iPhone üzerinde çalışmaya başladı ve ilk iPhone 2007 yılında piyasaya sürüldü. Bu pek çokları tarafından "yılın icadı" olarak görüldü. iPhone'un başarısını ise 2019 yılında piyasaya sürülen iPad takip etti.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap