Steam ID Nasıl Bulunur Ve Değiştirilir?

Hesabınızı size kullanım bilgileri veren, kitaplığınızı organize eden vb. üçüncü taraf sitelere bağlamak istiyorsanız Steam ID bilmek isteyeceğiniz bir şeydir. Bu nedenle Steam ID bulmak ve onu değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce bilmeniz gereken bazı detaylar vardır.

Steam, Steam ID'nizi nasıl bulacağınız hakkında herhangi bir bilgi sunmaz. Bu yüzden burada size bunu yapmanın birkaç yolunu göstermeye çalışacağınız. Ayrıca Steam ID'nizi daha kişisel ve daha akılda kalıcı bir şey yapmanıza yardımcı olacağız.

Steam ID nasıl bulunur?

Her şeyin temiz görünmesini sağlamak amacıyla Steam platformu ziyaretinizdeki her sayfanın URL'sini göstermez. Ancak URL, profil sayfanızı ziyaret ettiğiniz zaman Steam ID'nizi gösterir. Bu yüzden bunu açık hale getirmelisiniz.

Burada gösterilen ID bilgisinin bir Steam kullanıcısının topluluk sayfasını, istatistiklerini vb. izlemek için kullanılabilecek bir kimlik olduğunu unutmamalısınız. Bunun için hesabınıza giriş yaptıktan sonra profilinizde belirli bir ayarı aktif hale getirmektir.

Masaüstü istemcisinde URL görünümünü etkinleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için Steam > Ayarlar > Arayüz kısmını kullanın. Ardından "Mümkün olduğunda Steam URL adres çubuğunu göster" yazan kutuyu işaretleyin.

Şimdi Steam profil sayfanızı ziyaret edin. Bunu yapmak için "Topluluk" kısmının yanında yer alan isminize gelir ve "Profil" seçeneğine tıklayın. Artık hemen üst kısımda profilinize ait bir URL görmüş olacaksınız. URL şu şekilde gözükecektir: http://steamcommunity.com/id/123456789012345

Burada "123456789012345" diye gözüken rakamlar sizin Steam ID'nizi temsil etmektedir. Bu rakamlar yerine belirli bir profil adının gözükmesini istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Aşağıdaki başlıkta yer alan adımları takip edebilirsiniz.

Steam ID nasıl değiştirilir?

Çoğunlukla Steam ID'nizi hesabınızı bağlamak isteyebileceğiniz tüm üçüncü taraf sitelerde olduğu gibi kullanabilmeniz gerekir. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu tür siteler her zaman uzun Steam ID rakamlarını kullanmayı istemezler. Bu durumda onu değiştirmeniz gerekir.

Bunu yapmak için Steam profil sayfanızda "Profili Düzenle" seçeneğini tıklayın. Yeni sayfada birkaç seçenekle birlikte "Özelleştirilmiş Bağlantı" kutusunu göreceksiniz. Burada Steam ID yer alacaktır. Onu istediği gibi değiştirme şansına sahipsiniz. Dolayısıyla değişikliği dilediğinizi gibi yapabilirsiniz.

Burada üzerinde durmamız gereken önemli bir kısım vardır. Steam ID ile "Account Name" yani "Hesap Adı" aynı şey değildir. Hesap adı bir kez belirlendikten sonra bir daha değiştirilememektedir. Steam ID herkes tarafından görünen profilinize ait bir kimlik bilgisidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap