Steam'de Oyun Yüklerken Hata Oluşması (Çözüm)

Bazı oyuncular için Steam oyun dünyasına açılan penceredir. Ancak oyun güncellemelerini indiremeyeceğiniz veya yükleyemeyeceğiniz durumlar söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda "[oyun adı] oyunu yüklenirken bir hata oluştu" hata mesajıyla karşılaşırsınız.

En sevdiğiniz oyunlara erişiminiz yoksa oldukça endişeli olabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, burada yer alan bazı adımlarla belirli yöntemleri deneyerek sorunu çözebileceksiniz. Aşağıdaki adımları gerçekleştirmeden önce bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiğini unutmamalısınız.

1. Steam'i yönetici olarak çalıştırmak

Oyunun yüklenmesi veya güncellenmesi ile ilgili hata mesajları bu sorunun bir izin sorunu olduğunu gösterebilir. Steam istemcisi güncellemeleri indirmek için gerekli izinlere sahip değilse, sorun ortaya çıkacak ve indirme işlemine başlamayacaksınız.

 • Steam açıksa onu kapatın.
 • Ardından Steam'e sağ tuş tıklayın ve yönetici olarak çalıştır

Bu adım yükleme veya güncelleme sorununuza çözüm oluyorsa bu durumda Steam'i her zaman yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor demektir. Bunu başarabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilir ve dilediğiniz şekilde yönlendirme yapabilirsiniz.

 • Steam'in kurulu olduğu klasöre gidin ve burada exe dosyasını bulun.
 • Dosyaya sağ tuş tıkladıktan sonra Özellikler
 • Özellikler penceresinde Uyumluluk sekmesine geçiş yapın.
 • "Bu programı yönetici olarak çalıştır" seçeneğine tik atın ve uygula dedikten sonra tamam deyin.

Bu adımları takip ettiğiniz zaman Steam'in her zaman yönetici olarak çalışmasını sağlamış olacaksınız. Steam'in yönetici olarak çalışması probleminize çözüm oluyorsa mutlaka yapmanız gereken işlem bu şekilde olacaktır.

2. Güvenlik Duvarı izni vermek

Steam'in oyun indirememesinin temel sebebi ağ veya internet sorunları olabilir. Bu sorunları ortadan kaldırmak için ilk olarak Steam'in güvenlik duvarı tarafından engellenmediğinden emin olmanız gerekir. Bunu yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Başlat menüsünün yanında yer alan arama kutucuğuna windows firewall yazın ve sonuçlardan "Güvenlik duvarı ve ağ koruması" yazana tıklayın.
 • Ardından karşınıza Güvenlik duvarı ve ağ koruması penceresi gelecektir. Bu pencerede "Bir uygulamaya güvenlik duvarı üzerinden izin ver" seçeneğini seçin.
 • Karşınıza çıkan pencerede "Ayarları Değiştir" seçeneğine tıklayın ve ayarları değiştirme onayını alın.
 • Ardından alt kısımda yer alan "Başka bir uygulamaya izin ver..." seçeneğini tıklayın.

Bu seçeneği tıkladıktan sonra Steam.exe isimli .exe dosyasının yerini göstermeniz gerekmektedir. Eğer Steam'i C'ye yüklediyseniz genellikle bunu C:\Program Files\Steam\bin\Steam.exe yolunda kolayca bulabilirsiniz.

3. İndirme bölgesini değiştirmek

Steam'de bir oyunu indiremiyorsanız bunun temel sebebi bölgede yer alan sunucu problemleri olabilir. Bu durumda indirme işlemini farklı bir bölgeden yaptırmak geçici bir çözüm olabilir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Steam istemcisini açın ve ardından sol üst köşede yer alan Steam seçeneğine tıklayıp Ayarlar seçeneğine girin.
 • Sol menüden İndirmeler seçeneğine tıklayın. İndirme Bölgesi seçeneğinin altından farklı bir indirme bölgesi seçmeyi deneyebilirsiniz.

Ardından ayarı kaydetmek için Tamam butonuna basmalısınız. Ayarların tamamen geçerli olması için Steam'i baştan başlatmanız gerektiğini söyleyen bir uyarı alırsınız. Bu noktada Steam'i yeniden başlatmanız gerekmektedir.

4. İndirme önbelleğini temizlemek

Her ne zaman Steam'e giriş yapsanız Steam yerel olarak önbelleğe alınmış olan yapılandırma verilerini kullanır. Ama bazı durumlarda bu önbellek dosyalarında sorun yaşanabilmektedir. Bu sorunu çözebilmek için önbellek temizliği yapmanız gerekir.

 • Steam istemcisini çalıştırın ve ardından sol üst köşede yer alan Steam seçeneğine tıklayıp Ayarlar seçeneğine girin.
 • Sol menüden İndirmeler seçeneğine tıklayın. Hemen alt kısımda yer alan İndirme Önbelleğini Temizle seçeneğine tıklayın.

Bu işlemi yaptıktan sonra Steam önbelleği temizlenmiş olacaktır. Dolayısıyla Steam'e yeniden giriş yapmanız gerekecektir. Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız önce şifrenizi temin etmeyi ihmal etmemelisiniz. İndirme probleminiz artık ortadan kalkmış olabilecektir.

5. Gereksiz programları kapatmak

Bilgisayarınız yeterli miktarda belleğe sahip değilse Steam indirme işlemlerini yapabilmek için yeterli alana sahip olamayacaktır. Bu problemi geçici olarak çözebilmek için şimdilik gereksiz olan programları kapatmayı düşünebilirsiniz.

 • Klavyede Windows tuşu ile R tuşuna aynı anda basarak Çalıştır penceresini açın.
 • Çalıştır penceresine taskmgr yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Karşınıza Görev Yöneticisi Burada İşlemler kısmına geçiş yapın.

İşlemler sekmesinde özellikle bellek konusunda çok fazla kaynak tüketen bazı uygulamaların işlemini sonlandırabilirsiniz. Örneğin indirme yaparken Google Chrome sekmelerine ihtiyacınız yoksa onu kapatabilirsiniz.

6. Sürücüleri Güncellemek

Steam'in oyun indirememesi sunucu bağlantısı problemleriyle ilgilidir. Dolayısıyla ağ bağdaştırıcı sürücünüz eskiyse Steam'i doğru şekilde kullanma fırsatını yitirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü güncellemektir.

Ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü güncelledikten sonra Steam'de oyun indirememe hatası düzelmiş olabilecektir. Ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü güncellemek sorunu düzeltmediyse ekran kartı sürücülerini güncellemeyi de deneyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki bağlantıları kontrol edebilirsiniz.

 • Ekran kartınız NVIDIA ise NVIDIA sürücüleri adresini ziyaret ederek ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz.
 • Ekran kartınız AMD ise AMD sürücüleri adresini ziyaret ederek ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz.
 • Ekran kartınız Intel ise Intel sürücüleri adresini ziyaret ederek ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz.

Güncelleme yaparken Windows versiyonunuz ile uyumlu olan sürücüleri seçmeyi ihmal etmeyin. Aksi durumda daha farklı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Doğru sürücüyü indirdikten sonra yükleme talimatlarını takip ederek onu sisteminize yükleyin.

7. Steam'i yeniden yüklemek

Yukarıdaki adımların hiçbirisi işe yaramazsa Steam'i yeniden yüklemeyi denemelisiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz veya bildiğiniz şekilde Steam'i yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Temiz kurulum için Steam'i kaldırmalı, bilgisayarı baştan başlatmalı ve ardından Steam'i tekrar yüklemelisiniz.

 • Steam çalışıyorsa Steam'den çıkış yapın ve ayrıca Görev Yöneticisi aracını kontrol ederek herhangi bir Steam işleminin açık olup olmadığından emin olun.
 • Ardından Steam'in kurulu olduğu klasöre gidin.

Burada steamapps, userdata ve steam.exe hariç her şeyi silin. Sadece bu üç dosyayı bırakın. Ardından steam.exe uygulamasına çift tıklayın ve uygulamanın yeniden yüklenmesini sağlayın. Yeniden yüklemenin ardından oyun indirememe probleminizin çözülmüş olabilecektir.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap