Steam China Yayınlandı

ABD merkezli dünyanın en büyük oyun geliştiricisi ve yayımcısı Valve, Çin'e özel olarak geliştirdiği Steam China'yı yayınladı.

Valve, global Steam versiyonunun bir benzerini Çinli oyuncular için hizmete sundu. 53 oyunla birlikte yayınlanan ve Çinli kullanıcılara özel olarak sunulan platform hayal kırıklığı yaratacak gibi görünüyor. Çünkü 53 oyunun arasında popüler olan iki adet oyun yer alıyor; Counter Strika: Global Offensive ve DOTA 2.

Steam'in Tüm Kategorileri Bulunmuyor

Steam China, yalnızca bulundurduğu toplam 53 oyun ile değil, global Steam versiyonundan farklılıklar da içeriyor. Örneğin global versiyonda yer alan ''Forum'' ve ''Topluluk Merkezi'' kategorileri Steam China'da yer almıyor. Çin hükümetinin onayı doğrultusunda platforma sadece ''İncelemeler'' bölümü eklendi.

Valve, Steam China platformu için Çin hükümeti ile bir anlaşma da yaptı. Bu anlaşmaya göre Valve, Çin'e özel platformda herhangi bir oyunu doğrudan yayınlayamayacak. Oyunu yayınlamadan önce Çin hükümetine bağlı özel bir birim ile görüşecek. Eğer Çin hükümetinin istediği bir değişiklik olursa, bu değişiklik yapılacak.

Steam China için yaşanan bu gelişmeler nedeniyle Çinli oyuncular bu platformu pek kullanmayacak gibi görünüyor. Forum ve Topluluk Merkezi'nin olmayışının yanında platformun kullanılmaması, global çapta popüler oyunların yokluğundan dolayı olabilir.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap