SSD Nedir? Ne İşe Yarar?

SSD, modern bir bilgisayar sistemi için en önemli parçalardan birisi konumundadır. En basit haliyle depolama işlevi gören bu parçayı olmazsa olmaz yapan durumlar oldukça nettir. Özellikle hızlı açılış, hızlı çalıştırma ve maksimum performans elde etme konularında SSD her zaman bir adım öndedir.

Peki, SSD nedir ve ne işe yarar? SSD (Solid-State Drive) veya Türkçe haliyle Katı Hal Sürücüsü olan bu donanım çalışma prensibi oldukça basittir. SSD almak istiyorsanız hangi modeli almanız gerektiğini iyi bilmelisidir. Ama öncelikle SSD nedir sorusunu anlaşılır bir biçimde yanıtlamak gerekir.

SSD nedir?

Temel seviyeye indirgediğiniz zaman SSD, devre kartındaki bazı bellek yongalarından ibarettir. Güç besleyen ve veri aktaran genellikle SATA veya PCIe biçiminde bir giriş çıkış arayüzüne sahiptir. Geleneksel HDD donanımlarından farklı yapıdadır.

Standart bir HDD yerine SSD tercih etmenin birçok farklı nedeni vardır. Dizüstü bilgisayarla seyahat ederken donanımların zarar görmesi şaşırılacak bir durum değildir. Düşme veya darbe olduğunda, hareketli parçaları olan HDD zarar görebilir ama SSD böyle bir yapıya sahip değildir.

Hareketlilik dizüstü bilgisayarların büyük bir parçasıdır. SSD, HDD'ye göre hem daha küçük hem daha hafiftir. Bu, dizüstü bilgisayardaki diğer donanımları dahil etmek için yerden tasarruf sağlar. SSD aynı zamanda daha az güç gerektirir. Bu nedenle pil tasarrufu sağlarlar.

SSD ne işe yarar?

SSD sayesinde artık daha hantal görünen HDD'ye ihtiyacınız olmayacaktır. Geleneksel sabit sürücülerin yerini alacak şekilde tasarlanan SSD çeşitli avantajlara sahiptir. Katı hal sürücüleri, üstün performans ve dayanıklılık sağlamak için flash bellek kullanırlar.

Sabit sürücünüzün içinde çok sayıda küçük, hareketli parça olduğu için işlerin ters gitme olasılığı oldukça kolaydır. Bu durumda önemli verilerinizi kaybetme durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Verilerinizi güvende tutmak ve sistem performansını iyileştirmek için SSD kullanmalısınız.

  • Daha dayanıklı: Geleneksel sabit disklerde, küçük hareketli parçaların ürettiği hareket, sabit disk arızasında önde gelen bir faktör olan ısı oluştururlar. SSD'de hareketli parçalar olmadığı için daha güvenilirdirler. Ayrıca darbeye karşı daha dayanıklıdırlar.
  • Daha hızlı: Bilgisayarınızı yavaşlatacak hareketli parçalar olmadığı için SSD çok daha hızlıdır. SSD donanımları anında yükleme performansı sunarlar. Bu da daha hızlı uygulama yükleme süreleri ve daha iyi sistem yanıt süresi anlamına gelir.
  • Taşınması kolay: SSD, sabit sürücülerden daha hafif olduğu için daha mobil dostudur. Dizüstü bilgisayarınızı daha hafif ve taşıması daha kolay hale getirir. Hafif bileşenler ve sağlam yapıya sahip SSD, sürekli seyahat edenler için çok daha uygundur.
  • Daha verimli: SSD daha verimli çalışır. Hareketli parçalara sahip olmadıkları için daha az güce ihtiyaç duymaktadırlar. Bu da daha uzun pil ömrü elde edeceğiniz anlamına gelir.
  • Daha düşük hata potansiyeli: Teknolojinin hızlı bir biçimde gelişmesi sonrasında üretilen SSD donanımları, HDD donanımlarına göre daha hızlı çalışıp daha uzun kullanım ömrü sunarlar. Buna ek olarak hata olasılıkları bir hayli düşük olduğundan nadiren veri bozulmaları yaşatırlar.

Tüm bunlara ek olarak kullanım kolaylığı vardır. Herhangi ek bir araca gerek kalmadan SSD kurulumunu gerçekleştirmeniz mümkündür. Bir SSD'yi bilgisayarınıza yerleştirdikten sonra ondan verim almaya başlayabilirsiniz.

SSD Çeşitleri Neler?

SSD çeşitleri denildiğinde aslında bunlar giriş/çıkış arayüzlerine göre farklılık gösterirler. Elbette her giriş/çıkış teknolojisi SSD'den elde edilecek verimi farklılaştırır. Bununla birlikte bilgisayarınız için alırken hangisini almanız gerektiğini bu teknolojilere göz atarak vermelisiniz.

  • SATA III: SATA III teknolojisi eski olmasına rağmen bugün hala birçok SSD'de kullanılmaktadır. SATA III ile bağlı bir SSD üzerindeki okuma ve yazma hızları saniyede yaklaşık 600 MB'a ulaşacaktır. Ancak SATA'nın birçok SSD'yi sınırlaması söz konusudur.
  • PCIe: PCIe SSD'ler, SATA bağlantılarını atlar ve doğrudan anakartınızdaki bir PCIe şeridine bağlanır. PCIe SSD'ler çok pahalı olsalar bile verileri çok daha hızlı aktarırlar. Yazma hızları saniyede 1 GB'ı aşabilir.
  • M.2: En çok dizüstü bilgisayarlarda ve hepsi bir arada PC'lerde yaygındırlar. Depolama alanından ödün vermeden fiziksel olarak daha küçüktürler. Cihazınızın hangisini desteklediğine bağlı olarak hem SATA III hem de PCIe varyantaları da mevcuttur.
  • NVMe: NVMe teknolojisi nispeten yenidir. Özellikle SSD ve SATA bağlantılarını kullananların karşılaştıkları sorunlar için tasarlanmıştırlar. NVMe, bir SSD'ye gönderilen miktarı veya istekleri en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap