Spotify, Şarkı Sözü Özelliğini Test Etmeye Başladı

Spotify, sisteme yeni bir özellik eklemek için çalışmalara devam ederken ABD için şarkı sözlerini sisteme entegre edeceğini duyurdu.

Dünyanın en çok tercih edilen uygulamalardan birisi olan Spotify, sistemin gelişmesi adına yeni özellikler üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Konuyla ilgili gelen son bilgilerde, başta ABD’de sunulmak üzere şarkı sözü özelliği üzerinde testler başlatıldı.  Şarkı sözleri konusunda Spotify’nin pek çok rakibi mevcut özelliği sunsa da canlı şarkı sözü konusunda arka planda kalan uygulama, şarkı sözleri yerine farklı sözleri, şarkı bilgilerini ekrana taşıyordu ve en önemlisi ABD’de özelliği sunamamıştı.

Kullanıcılara Test Olarak Sunulacak

Spotify için geliştirilen özelliğin ABD’deki kullanıcılarının bir kısmında gösterilmeye başlanacağını doğrulayan şirket, yapılacak testler sonrasında özelliğin son kararlı halini kullanıma açacak. Spotify’de kullanımı deneyimi daha da artırmak isteyen şirket, canlı şarkı sözü özellikleriyle birlikte uygulamada bir yenilik getirebilir.

Şarkı sözü gösterebilmek adına uzun zamandan beri Genius ve Musixmatch gibi şirketlerle çalışan Spotify, kısıtlı bölgelerle sınırlı kalan bu özelliğini ABD’de bir türlü sunamamıştı. Kullanıcılardan bu yönde talep gelmesine rağmen ABD’de Spotify özelliğini sunamayan yönetim, geri adım atmak durumunda kaldı.

Atılım Gerçekleştirdi

Son yıllarda Spotify, Musixmatch ile yeniden anlaşma sağladı. 2020’de Güneydoğu Asya, Hindistan ve Latin Amerika'daki 26 dünya pazarında gerçek zamanlı şarkı sözlerinin lansmanını duyuran şirket, bu 26 ülkeden 22’sinde ilk defa böyle bir özellik sunmuştu.

ABD’deki bu durum, Spotify'ın rakiplerine avantaj sağladı. Amazon Music, kullanıcıların şarkı sözlerini şarkı dinlerken sundu. Üstelik bu özelliği Alexa ses platformu ile entegre ederek kullanıcıların Alexa'dan şarkı sözlerine göre arama yapmasını sağladı.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap