Spotify Podcastler İçin Yeni Kazanç Kapısı Olacak

Spotify için CEO Daniel Ek tarafından yapılan yeni açıklamalarda, yeni para kazanma özellikleri üzerinde çalışıldığı belirtildi. Şirket yeni özelliklerle Spotify kazançlarını arttırmayı hedefliyor.

Spotify CEO’su Daniel Ek, katıldığı özel bir programda uygulamanın geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde Streaming Ad, yeni Hi-Fi premium üyeliği gibi bir dizi yeniliği sisteme ekleyeceğini duyuran şirket, en çok podcast için geliştirdiği çalışmalarıyla dikkat çekmişti. Podcast yayıncılarının dinleyicilerle etkileşime girmesi ve abonelikler yoluyla para kazanması için yeni araçlar geliştirilen Spotify, podcast yayınlayanlar için bu özelliği bir gelir kaynağı haline getirmeyi amaçlıyor. Podcast yayıncılarına, müzisyenlere yönelik yapılan geliştirmelerle benzer bir yaklaşım içerisine giren şirket, bu konuda başarıya ulaşırsa sistemde daha fazla podcast yayını yer almaya başlayabilir.

3 Farklı Gelir Modeli Yaratılacak

Spotify için mevcut para kazanma sisteminde 3 farklı gelir alanın oluşturulması bekleniyor. Mevcut gelir kanallarının birisi, tipik kullanıcı abonelik geliri olacak. Bir diğeri ise podcast için yaratılacak yeni reklam pazarı. Üçüncü gelir modeli ise podcast yayıncılarının içerikleri üzerinden çeşitli satışlar yapması.

Net rakamlar verilmese de CEO Daniel Ek tarafından yapılan açıklamalarda Spotify’de şu anda 7500 içerik oluşturucusunun yılda minimum 100 bin Dolar kazandığı belirtildi. Şirket bu rakamları daha üstlere çıkarmayı hedefliyor.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap