Speedtest Android’de Video Hız Testlerini Başlattı

Daha önce iOS işletim sisteminde video hız testleri ile dikkat çeken Speedtest, aynı özelliği Android işletim sistemine getirmek için test sürecini başlattı.

Bağlantı hız testi ile dünya genelinde en çok tercih edilen servislerden birisi olan Speedtest, mobil cihazlara yönelik de farklı seçenekler sunuyor. Şirket 2021 yılının başlarında iOS işletim sistemlerinde video testi adı ile yeni bir test seçeneği sunmaya başlamıştı. Yapılan yeni bir açıklamada ise aynı özelliğin Android işletim sistemlerine de gelmesi adına yeni bir güncellemenin yapıldığı belirtildi. 

Speedtest yeni özelliği tüm kullanıcılara sunuldu

Speedtest’in yeni özelliğinde herhangi bir kapalı beta ya da test kullanıcıları tercih edilmezken, mevcut yeni özellik, kararlı olmayan sürümü ile tüm Android kullanıcılarına sunuldu.  Yeni özelliği test etmek isteyen tüm kullanıcıların uygulamayı güncellemesi yeterli. Uygulama güncellendikten sonra alt menüde yer alan video seçeneği ile kullanıcılar Android işletim sistemlerinde video testini yapabilecek. 

Speedtest’in yeni video test özelliği, kullanıcıların mevcut internet hızında kesintisiz bir şekilde maksimum video çözünürlüğünü öğrenmesini sağlıyor. Takılma ve donma gibi sorunlar ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar, içerikleri izlemeye başlamadan önce yapacakları testler ile kolay bir şekilde maksimum çözünürlük bilgisini öğrenebiliyor. Üstelik yapılan test ile birlikte elde edilen tek veri maksimum video çözünürlüğü değil. Kullanıcılar video için yükleme süresi, önbelleğe alma hızı gibi pek çok farklı veriye de ulaşabiliyor. 

Test sırasında özel olarak hazırlanan bir video, mobil cihazlar üzerinden gösteriliyor. Videoda düşük çözünürlükten başlayarak 4K çözünürlüğe kadar bir geçiş yapılıyor. Böylece bu geçiş boyunca telefondaki internet hızının performansı ölçülerek çözünürlük konusunda kullanıcılara öneriler sunuluyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap