SpaceX Uzay İstasyonu Görevini Tamamladı

Ortalama 3 ayda bir adını tarihe yazdıran Elon Musk’ın uzay üzerine kurduğu şirketi SpaceX, yeni bir başarıya daha imza attı. Popüler şirket Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) göreviyle uzaya tam 4 astronot gönderdi. İşte SpaceX iniş ve kalkış anları.

Tüm dünyanın merakla izlediği SpaceX, ilk operasyonel insanlı görevini tamamladı. Türkiye saati ile 03.27’de Kennedy Uzay Merkezi’nden uçuşa başladı. Elon Musk’ın şirketi Space X, Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot gönderen ilk özel şirket olarak adını yeniden tarihe yazdırdı. Astronotları başarılı bir şekilde Uzay İstasyonu’na ulaştıran dev roket, ardından Dünya’ya dönüş yaparak okyanustaki gemiye indi. 

İşte SpaceX kalkış ve iniş anları:

Üç ABD’li bir Japon

Dört astronotu birden Uluslararası Uzay İstasyonu’na sorunsuz bir şekilde ulaştı. Astronotlar yaklaşık olarak 6 ay kadar Uzay İstasyonu’nda görev yapacak. Astronotlardan üçünün ABD’li birisinin de Japon olduğu öğrenildi. 

ABD’nin uzaydaki Rus bağımlılığı sona erdi!

SpaceX’in bugünkü tarihi başarısı 4 astronotu İstasyon’a ulaştırmanın daha ötesinde bir anlam da taşıyor. ABD Eski Başkanı Barack Obama’nın yaklaşık 9 yıl önce NASA’nın uzay mekiği programını ‘masraflı’ diyerek iptal etmesinden beri NASA, astronotlarını uzaya göndermek için Rusya’nın Soyuz Roketleri ve kapsüllerini kullanıyordu. Space X’in bu hamlesiyle birlikte artık NASA’nın Rusya’ya olan 'uzay bağımlılığı' da son bulmuş oldu. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap