Sosyal Medya Şirketlerine 10 Milyon TL Para Cezası

Sosyal Medya Kanunu gereği sosyal ağlara Türkiye’de temsilci bulundurmaları için verilen süre dün doldu. Türkiye temsilciliğini yetkili yerlere bildirmeyen sosyal ağ şirketlerine 10 milyon TL tutarında para cezası uygulandı.

Günlük 1 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal ağlar için para cezası uygulama işlemi bugün başladı. Youtube, TikTok, Facebook, Twitter gibi şirketlere ceza kesilirken Türkiye’de temsilciliğini bildiren tek sosyal ağ VK oldu.

Sosyal ağ şirketleri, Türkiye’de temsilci belirlemek için 30 gün daha süreye sahipler ancak bu süre içinde de temsilci belirlenmezse 30 milyon TL tutarında idari para cezası verilecek. Sosyal ağlar temsilci belirlememeye devam ederler ise Facebook, Instagram gibi platformlarda reklam vermeleri yasaklanacak.

Facebook, Google, Twitter gibi sosyal ağların mali güçleri verilen 10 milyon TL’lik cezayı rahatlıkla karşılayabileceği için sürecin sancılı geçeceği düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

04 Kasım 2020, 18:54

Yazılarınız çok hoşuma gitti. Başarılar diliyorum

Yorum Yap