Sony 2020’de Kaç Adet PlayStation 5 Sattı?

Sony, 2020 yıllık kazanç raporunu yayınladı. Rapor ile birlikte dünya genelinde kaç adet PlayStation 5’in satıldığı da ortaya çıktı.

Oyun konsolu konusunda dünyanın en iyi şirketlerinden bir tanesi olan Sony, son kazanç raporunu yayınladı. 2020 yılını kapsayan bu raporda şirketin dünya genelinde 4.5 milyon PlayStation 5 sattığı öğrenildi.

Kasım ayında tanıtımı yapılan PlayStation 5 oyun konsolu için kısa süre içerisinde bu kadar yüksek satış rakamlarına ulaşılması, şirket için başarı olarak nitelendirilirken aynı zamanda fabrikadaki seri üretimin de ne kadar hızlı ve güçlü olduğunu gösterdi. Yeni versiyon ile birlikte PlayStation 4'e olan talepte düşüş görüldü. Ekim ayı ile Aralık ayı arasındaki çeyrekte sadece 1.4 milyon ünite satılırken, bu geçen yılın aynı dönemine göre %77’lik bir düşüş olduğunu gösterdi.

PlayStation 4 satışları, yaz döneminde de yine bir önceki yılın aynı dönemine göre düşük kaldı. Özellikle yeni çıkacak versiyonu bekleyen oyuncuların bu tutumu nedeniyle satışların düşük kaldığı tahmin ediliyor.

“En iyi çeyrek rakamları”

Son çeyrek ile ilgili gelirler üzerinden yapılan değerlendirmede ise Sony tarihi bir çeyreği geride bırakmış durumda. PlayStation 5 satışlarının etkisi ile birlikte Sony'nin çeyrek gelirleri 8.4 milyar dolara ulaşmayı başardı. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre %40’lık bir artışın olduğunu da net bir şekilde gösterdi.

Şirketin rapor genelindeki mali durumu ile ilgili en önemli detaylardan bir tanesi işletme karının artmış olması. Oyun satışlarının artması, PlayStation Plus abonelik sisteminin daha fazla kullanıcı tarafından benimsenmesi ve işletme karını yükseltti. 2020 yılı genelinde %50’lik bir artış ile gelir 763.3 milyon dolara yükseldi.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap