Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Sona CT (Counter): Sona Güçlü Rakipleri (S11)

Sezon 11 için en iyi Sona CT (Sona counter) seçeneğini mi arıyorsun? Aşağıda yer alan şampiyonlar sana bu konuda yardımcı olacaktır. Unutma, her yeni yama ile birlikte aşağıdaki veriler de güncellenir. Dolayısıyla dilediğin zaman Sona karşısında güçlü olan şampiyonları burada bulabilirsin.

[widget-113]

Yukarıda yer alan veriler hangi şampiyonun Sona karşısında daha güçlü olduğunu gösterir. Yüzde ne kadar düşükse o şampiyon Sona karşısında o kadar etkili demektir. Ayrıca eğer istersen Türkçe olarak Sona counter bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsin.

Sona counter taktikleri

Sona oldukça dayanıksız bir şampiyondur. Bu nedenle ya hep ya hiç şeklinde yapılacak mücadele girişlerinde bulunmayı pek tercih etmez. Bunun yerine kısa süreli anlık hasarlar ile hasar takasında bulunmaya çalışır. Bunu her zaman aklına getirerek her fırsatta uzun süreli hasar takaslarına girmeyi düşünebilirsin. Böylece koridor aşamasında önemli bir avantaj elde etmiş olursun.

Sona’nın mana miktarı hızlıca tükenir. Bunun sebebi ise koridor aşamasında sürekli rakibi rahatsız etmek ve aynı zamanda can iyileştirmek için yeteneklerini kullanmasıdır. Onun mana barını sürekli kontrol ederek uygun zamanlarda hamleler yapmaya çalışabilirsin. Çünkü Sona’nın manası eridiği zaman savaşma kabiliyeti ortadan kalkmış olacaktır.

Sona koridor aşaması boyunca seni rahatsız etmeye çalışacak ve genelde agresif bir oyun tercih edecektir. Bu nedenle oynadığın şampiyonun önemi büyüktür. Hangi şampiyonu seçersen seç koridordaki görevini yerine getirdiğin zaman güvenli bölgeye doğru geçiş yapmalısın. Böylece onun seni rahatsız etmesine engel olabilirsin.

Sona counter stratejisi

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Sona her destek şampiyonu gibi Baron ve Ejder gibi harita görevlerine totem bırakmaya çalışacaktır. Çok sık olmasa bile zaman zaman bu bölgelere tek başına gitmeyi deneyecektir. Bunun gibi bir fırsatı yakaladığın zaman anlık hasar ile onu etkisiz bırakmaya çalışmalısın. Böylece onu cezalandırmayı başarabilirsin.

Sona işlevsellik açısından takımına çok yoğun bir katkı sağlar. Mümkünse onu rahatsız etmeye çalışmalısın. Takım savaşı başlamadan önce canını azaltmayı başarabilirsen bu senin için iyi bir haber olacaktır. Çünkü kendi canını iyileştirmek için hamle yapacağından takımı için ihtiyaç duyulan hamleyi yapmakta epey zorlanacaktır.

Sona karşısında oynayan destek şampiyonu her şeyi doğru yapsa bile bazen iş onun yanındaki nişancı şampiyonda bitmektedir. Takım arkadaşının can iyileştirme etkilerini azaltan bir eşya almasını sağlamalısın. Böylece Sona’nın koridor aşamasında sunduğu sürdürülebilirliği olabildiğince azaltmayı başarabilirsin. Takım arkadaşın bunu reddederse alternatif bir plan oluşturmayı düşünebilirsin.

Sona’nın potansiyeli

Sona özellikle Q yeteneğini yükseltmeye başladığında onunla inanılmaz derecede hasar vermeye başlar. Üstelik bunu menzilli basit saldırılarıyla gerçekleştirebilme şansına sahiptir. Sona hasar takasına girmek istediğinde geri çıkmalı ve koridoru dengede tutmaya çalışmalısın. Çünkü oyunun erken dönemlerinde onun hasarıyla başa çıkman çok kolay değildir.

Sona 6. seviye olduktan sonra R yeteneğine erişim sağlar. Bu yetenek sayesinde ya hep ya hiç hamleleri yapmaya başlayabilir. Bu nedenle koridordaki önemli yerlere totem yerleştirerek karşı takımın ormancı şampiyonunu kontrol etmen gerekir. Sona’nın R yeteneği aktif durumdayken baskın yeme potansiyelin oldukça yüksektir.

Sona’nın W yeteneği koridor aşamasında vereceğin hasarı önemli ölçüde etkisiz bırakacaktır. Özellikle pasif yeteneği ile W yeteneğini bir arada kullanmayı başarırsa çok ciddi oranda can yenileyecektir. Bu nedenle onu öldürmeye çalışırken doğru zamanda hamle yaptığından emin olman gerekir. W yeteneği ile pasif yeteneği bir arada kullanıldığında hayatta kalma şansı oldukça yüksek olacaktır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap