Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Şifrelerinizi Koruyacak En İyi 10 Parola Yöneticisi

En iyi parola yöneticileri tüm çevrimiçi parolalarınızı güvenli ve korumalı bir şekilde yönetmenizi basit ve kolay hale getirir. Çoğumuzun çok sayıda çevrimiçi hesabı vardır. Aynı parolayı birden fazla site için yeniden kullanma alışkanlığına kapılmak çok kolay.

Bu bazı durumlarda uygun olabilir ama aynı zamanda bizi gerçek bir tehlikeye sokar. Bu sitelerden yalnızca birinin güvenliliği ihlal edilirse tüm hesaplarımız risk altında olacaktır. Düzinelerce şifre yöneticisi arasından bir seçim yapmanız bu nedenle önemlidir. En önemlisi ve en iyisini seçmek çok önemli bir karardır.

10. Zoho Vault

Zoho Vault

Bir ekibin üyeleri arasında şifreleri paylaşmanız gerekirse, Zoho Vault gerekli olan ayrıntılı kontrolü sunar. Zoho Vault'un kullanıcı yönetimi, izinleri ve parola politikası özellikleri gibi nitelikleri onu kişisel parola yöneticilerinden ayırır ve parolalarda kolaylıkla toplu değişiklikler yapabilme şansı elde edersiniz.

Zoho Vault, Gmail, Dropbox, Microsoft 365 gibi üçüncü taraf kurumsal uygulamalarla entegre olabilir. Kurumsal kullanıcılar, Sales force ve Slack gibi bulut uygulamalarıyla tek oturum açma (SSO) imkanından yararlanabilirler. Zoho Vault mükemmel güvenliğe sahiptir. Aynı zamanda ucuzdur ve müşteri desteği oldukça iyidir.

9. mSecure

mSecure

mSecure, bir parola yöneticisinden ihtiyaç duyduğunuz tüm temel özellikleri kapsar. Kaç giriş saklayabileceğiniz konusunda bir sınır yoktur. Çünkü yerleşik kategoriler parolalardan çok daha fazlasını saklamanıza olanak tanır. Tüm girişler özel alanları destekler ve ayrıca girişleri basit etiketler yerine gruplara ayırabilirsiniz.

mSecure'da bulunan şifre oluşturucu iyi bir biçimde çalışmaktadır. Ancak favoriler arasında yer alacak kadar iyi değildirler. Her şifre, otomatik doldurmayı etkinleştirmediyseniz yazmanız zor olan gerçekten rastgele bir dizedir. Diğer taraftan uygulamada eksik olan tek önemli şey aileler ve ekipler için güvenli parola paylaşımıdır.

8. LogMeOnce

Logmeonce

LogMeOnce, platformlar arası destek sunan bir parola yönetimi çözümüdür. Bu nedenle, ister masaüstü ister mobil olsun hangi cihazı kullandığınız fark etmeksizin parolalarınız ve oturum açma bilgileriniz gerektiği gibi erişilebilir durumda kalır.

LogMeOnce, ek güvenlik ayarları koyarak bir ana parola ihtiyacından kurtulur. Böylece sadece ana parolanızı unuttuğunuz için hesabınızın kitlenmesi söz konusu olmayacaktır. Ayrıca, erişilebilirliğe yardımcı olmak için oturum açma bilgilerinizi çevrimiçi şifreleme ve saklama gibi bilgileri içeren ek güvenlik özellikleri sunmaktadır.

7. Bitwarden

bitwarden

Bitwarden, kullanıcı dostu ve oldukça güvenli olan açık kaynaklı bir yazılımdır. Bireylerin, ekiplerin ve işletmelerin bir parola yöneticisinde ihtiyaç duyduğu hemen hemen her şeyi içerir. Bitwarden parola yöneticisinin temel planları şifre yönetiminin merkezine odaklanır. Ancak ücretsiz planlar bile çoklu cihaz senkronizasyonu sunmaktadır.

Premium planlar, zayıf parolalar ve güvenli olmayan siteler gibi şeyleri vurgulayan parolalarınızla ilgili raporları içerir. Bitwarden, mevcut en iyi ücretsiz şifre yöneticilerinden biri olmakla kalmaz. Çünkü ücretli olarak çalışan pek çok parola yöneticisine kafa tutacak cinsten özelliklerle doludur.

6. Keeper

Keeper

Keeper parola yöneticisinin ücretsiz bir sürümü yoktur. Ancak bir aboneliğe giriş girmeyeceğine karar vermeden önce 30 gün boyunca deneme sürümünden yararlanabilirsiniz. Tamamen birinci sınıf bir üründen beklenen hemen hemen her şeyi sunma kabiliyetine sahiptir.

Keeper piyasadaki en gelişmiş şifre yöneticilerinden biridir. Yalnızca her büyük tarayıcı için eklentiler, ayrıca iOS ve Android için mobil uygulamalar sunmakla kalmaz, aynı zamanda Windows, macOS ve Linux için bir masaüstü uygulaması da sunar. Ayrıca mobil cihazlarda biyometrik kimlik doğrulama desteği vardır.

5. LastPass

Lastpass

LastPass tam anlamıyla en iyi ücretsiz parola yöneticisi uygulamasıdır. Kullanımı kolaydır, süper güvenlidir, özelliklerle doludur ve size en uygun seçeneği seçebilmeniz için hem ücretsiz hem de premium katmanlar sunar. Ayrıca uygulama sayesinde kredi kartı bilgileri ve teslimat adresleri gibi bilgileri saklayabilirsiniz.

LastPass'ın ücretsiz sürümü mükemmeldir. Ancak premium hesaplar oldukça makul fiyatlıdır. Son derece kullanışlı bir ekstra özellik sunar: telefonunuzdaki uygulamalara giriş yapabilirsiniz. Çok az parola yöneticisi bunu sunduğu için LastPass tam anlamıyla benzersiz bir çözümdür.

4. 1Password

1paswosword

1Password, yalnızca bireyler ve kuruluşlar için koruma sağlamayı amaçlamayan, aynı zamanda aileler için paylaşılan bir parola koruma sistemi sağlayan bir parola yöneticisidir. Aileler için sunmuş olduğu plan beş kişiye kadar bir ailenin korumalı oturum açma işlemleri için 1Password hizmetini kullanmasına izin verir.

Genel olarak ekipler ve işletmelerin yanı sıra evden çalışanlar için koruma sağlayan bir iş hizmeti de vardır. Yukarıdakilerin tümünü sağlamanın yanı sıra 1Password sizi ihlallerden ve kimlik avı girişimleri gibi diğer tehditlerden korur ve yalnızca doğrulanmış tarayıcılarda çalışır.

3. RoboForm

roboform

RoboForm, tüm büyük tarayıcılar için eklentiler ve hem iOS hem de Android için mobil uygulamalara sahip olan çok yönlü bir şifre yöneticisidir. Ücretsiz sürümü mükemmele yakındır. Oturum açma işlemleriniz için size güvenli bir kasa, zayıf ve yinelenen parolaları belirlemenize yardımcı olacak bir denetleme aracı ve bir parola sağlar.

LastPass'ın aksine, RoboForm'un ücretsiz sürümü şifrelerinizi birden fazla cihaz arasında senkronize etmez. Bunun için premium bir aboneliğe ihtiyacınız olacaktır. Ancak fiyatlar diğerlerine göre oldukça makuldür. Ayrıca, oturum açma bilgilerini güvenli bir şekilde paylaşma, çok faktörlü kimlik doğrulama gibi bir dizi özellik de elde edersiniz.

2. NordPass

NordPass

NordPass, Chrome, Firefox, Edge ve Opera için tarayıcı eklentilerinin yanı sıra Windows, macOS ve Linux için masaüstü uygulamalara ek olarak iOS ve Android cihazlarda çalışan çok yetenekli bir parola yöneticisi sunmaktadır. Bu parola yöneticisi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar kabiliyetlidir.

NordPass, şifrelenmiş parolaları depolamanın yanı sıra e-ticaret sitelerinde daha hızlı ödeme için kredi kartı ve banka bilgilerini güvenli bir şekilde saklamaya yardım edebilir. Buna ek olarak size bir dizi güçlü parolalar önerebilme yeteneğine sahiptir.

1. Dashlane

dashlane

Dashlane, çok faktörlü kimlik doğrulama ile güvenli bir kasada 50 adede kadar hesap için oturum açma bilgilerini depolayabilen tek cihaz için oldukça yetenekli bir parola yöneticisidir. LastPass gibi, sizin için paroları doldurmaktan çok daha fazlasını yapabilir. Ayrıca her türlü bilgi saklayabilir.

Her ne kadar şimdiye kadar her şey güzel gözükse bile Dashlane asıl gücünü premium hesaplarıyla göstermektedir. Tüm cihazlarda tüm şifrelerinizi senkronize etmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda karanlık web (dark web) ihlallerine karşı izler ve size kişiselleştirilmiş uyarılar gönderir.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap