Samsung'dan Fuchsia Hamlesi: Android'e Veda Edilebilir

Samsung'un gelecekte çıkaracağı akıllı telefonlarda Android yerine Fuschia işletim sistemini kullanacağı iddia edildi. Güney Koreli teknoloji devinin Fuchsia işletim sisteminden alacağı destekle çok daha yerleşik ve işlevsel bir ekosistem oluşturması bekleniyor. Bu bir iddia olsa bile uzmanlar bu geçişin çok uzak olmadığı fikrindeler.

Google tarafından bir süredir kapalı kapılar ardında geliştirilen Fuschia işletim sistemiyle ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. Samsung'un gelecekteki akıllı telefonlarında Fuschia işletim sistemine geçiş yapacağı belirtiliyor. Hatta Samsung'un Fuschia işletim sisteminin geliştirilmesine önemli bir katkı sağladığı söyleniyor.

Samsung, Android'i Bırakıp Fuchsia'ya Geçiş Yapacak

Samsung tarafından üretilen akıllı telefonlarda Android yerine artık Fuchsia işletim sistemi kullanılabilir. Samsung'un bu konuda önemli bir karar aldığı ve yeni telefonlarını bu işletim sistemiyle birlikte sunabileceği belirtiliyor. Bu geçiş için net bir tarih verilmiş olmasa bile Samsung'un bu adımı atan ilk markalardan biri olması bekleniyor.

Google'ın uzun bir süredir geliştirmekte olduğu Fuchsia işletim sistemi henüz tam olarak benimsenmiş değil. Fuchsia ilk olarak 2016 yılında adını duyurdu ama bu resmi bir duyuruyla gerçekleşmedi. 2021 yılında ise işletim sistemi Google tarafından piyasaya sürülerek resmiyet kazandı.

Samsung'un Fuchsia konusunda bir adım atmış olması tek taraflı bir girişim olarak görülmüyor. Google'ın günün birinde Android işletim sisteminde Fuchsia'ya geçiş yapması zaten beklenen bir şey. Samsung'un bu hamlesi geçiş furyasının başlangıcı olarak nitelendirilebilir.

Fuchsia'da Farklılık Linux Yerine Zircon

Fuchsia işletim sistemiyle Android işletim sisteminde pek çok farklılık yer alıyor. Ancak bu farklılıklardan en önemlisi işletim sistemi ailesiyle ilgili diyebiliriz. Android, Linux işletim sistemini taban alan bir işletim sistemidir. Fuchsia ise Zircon işletim sistemi ailesini taban alır.

Diğer taraftan Fuchsia geliştirilirken Android'den geçişler düşünülmüş durumda. Bu geçişleri daha yumuşak ve daha sorunsuz hale getirmek için Fuchsia'nın Android uygulamalarını çalıştırması sağlanacak. Böylece geliştiriciler yeni işletim sistemine tam olarak uyum sağlamak için yeterli zamana sahip olabilecekler.

Fuchsia işletim sisteminin Zirnoc tabanlı olması kernel düzeyinde farklılık demek. Kernel her işletim sisteminin en önemli parçasıdır. Ancak bir geliştirici veya aşırı teknoloji meraklısı olmadığı sürece bir kullanıcının kernel ile etkileşim kurması beklenen bir şey değildir. Kernel kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duymadan işletim sistemine bağlı olan tüm denetleyicilerin çalışmasını sağlar.

Fuchsia farklı bir kernel tabanlı olsa bile aslında mevcut işletim sistemlerinden aşırı farklı olmayacak. Fuchsia, Android ve iOS ile benzerliklere sahip olacak. Diğer taraftan onlardan ayrılacağı yanları bulunacak. Google'ın hedefi bugün Android işletim sisteminde yaşadığı problemleri veya kısıtlamaları Fuchsia ile ortadan kaldırıp kendi hedeflerini çok daha rahat bir biçimde gerçekleştirmek diyebiliriz.

Google İşletim Sistemini Farklı Platformlara Yayacak

Google'ın Fuchsia ile ilgili planları bir sır değil. 2018 yılında Google'ın Pixel akıllı telefonlar başta olmak üzere Android ve Chrome işletim sistemine sahip cihazları Fuchsia işletim sistemine geçirmek istediği konuşuluyordu. 2018 yılındaki hedeflere göre bu geçişin 10 yıl içerisinde tamamlanacağı belirtiliyordu.

Samsung'un Fuchsia işletim sistemine ilgisi ise işletim sisteminin geliştirilmesine katkı yapmak istemesiyle başladı. Google'ın işletim sistemini farklı platformlara yayma planı ise ardı ardına oluşturduğu iş ilanları incelendiğinde fark edildi. Bu doğrultuda Google'ın Fuchsia işletim sistemini kendi üretmediği cihazlara getirmeyi planladığı konuşulur hale geldi.

Fuchsia konusunda en ilginç durum ise aslında bu işletim sistemine geçmeyi planlanan ilk firmanın Samsung olmaması. 2018 yılında Çinli teknoloji şirketi Huawei, Fuchsia işletim sistemini oyun odaklı bir telefonda kullanmak için çeşitli girişimler gerçekleştirmiş ama bunlar sonuç vermemişti.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap