Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Samsung Galaxy S22 Ultra'nın Yapay Zekalı Kamerası Fark Yaratacak

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un yeni tanıtacağı ve piyasaya süreceği Galaxy S22 serisiyle ilgili detaylar paylaşılmaya başlandı. Samsung, Gaalxy S22 ailesinin en üst modeli olacak Galaxy S22 Ultra'nın kamerasında yapay zeka desteği yer alacak. Bu destek sayesinde telefonun kamerası üst düzey performans ortaya koymayı başaracak.

Samsung'un en önemli telefon serisine ev sahipliği yapan S serisi yeni üyelerine 2022 yılında kavuşacak. Muhtemelen Galaxy S22 serisindeki telefonların tanıtımı ilk çeyrekte gerçekleşecek. Kısa bir süre önce S22 ailesinde kullanılacak yonga setleriyle ilgili haberler paylaşılmıştı.

Galaxy S22 Ultra Kamerasıyla Ön Plana Çıkacak

Samsung uzun bir süredir sosyal medyada ve haber sitelerinde yaşanan sızıntılarla uğraşmak zorunda kaldı. S22 ailesinin tanıtımına ve piyasaya sürülmesine henüz daha vakit varken seriyle ilgili bilgilerin ortaya çıkması şirketi epey bir rahatsız etti. Ancak bu rahatsızlığa rağmen Samsung bilgi sızıntısını durdurabilmiş değil.

Samsung'un Galaxy S22 ailesi için resmi tanıtımı 2022 yılının hemen başında yapılması bekleniyor. Bu serinin özellik açısından en güçlü telefonu olacak Galaxy S22'nin kamera detaylarıyla ilgili bir takım bilgiler paylaşıldı. Görünüşe göre Samsung kamera işinde bu sefer rakiplerinin önüne geçebilmek istiyor.

Samsung Galaxy S22 dörtlü kamera yapısında olacak. Telefonda 108 MP ana kamera, 10 MP periskop telefoto kamera, 10 MP telefoto kamera ve 12 MP ultra geniş açılı kamera yer alacak. Buna ek olarak ön kamerada 40 MP geniş kamera bulunacak. Ön kamera çift video görüşmesine ve Auto-HDR özelliklerine sahip olacak.

Tüm bunlar dışında Samsung Galaxy S22'nin ana kamerası özel olarak geliştirilmiş bir yapay zekayla desteklenecek. Bu yapay zeka çözümü sayesinde post-process adı verilen işlemler yapılabilecek. Ön işleme olarak adlandırılabilecek bu yöntem fotoğraf çektikten sonra düzenlemeleri hızlı bir şekilde yapabilmeye izin verecek.

Galaxy S22 Serisinde İki Farklı İşlemci Kullanılacak

Samsung'un Galaxy S22 serisinde yer alacak telefonlarda iki farklı işlemci kullanması bekleniyor. Samsung, Exynos işlemci serisinin geliştirilmesi ve ilerletilmesi için işlemci pazarının önemli isimlerinden AMD ile anlaşma sağlamıştı. Galaxy S22 ailesinde Exynos 2200 model işlemci kullanılacak.

Exynos 2200 ile Exynos 2100 arasında gerçekleştirilen GPU performans testinde işlemcinin nasıl bir performans ortaya koyabileceğiyle ilgili bilgilere sahip olunmuştu. Her ne kadar testin tüm detayları paylaşılmasa bile iki işlemci arasındaki performans farklılığının umut verici olduğuna kanaat getirilmişti.

Ekran özellikleri açısından ise Samsung Galaxy S22 Ultra'da Dynamic AMOLED 2X bir ekran kullanılacak. Bu ekran 120 Hz yenileme hızını ve HDR10+ özelliğini destekleyecek. Ekranın 6.8 inç büyüklüğünde ve 1440 x 3200 çözünürlükte olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca ekranın dayanıklılığı Corning Gorilla Glass Victus ile sağlanacak.

Samsung Galaxy S22 Ultra'nın Li-Ion 5000 mAh bir bataryası olacak. Bu batarya hızlı şarj desteğine sahip olacak ve çeşitli teknolojiler doğrultusunda kablosuz şarjı destekleyecek. Telefonun siyah dışında farklı renklere sahip olacağını ama bu renklerin henüz belli olmadığını söylememiz gerekir.

Galaxy S22 Ailesine Yönelik Fiyat Tahminleri

Öncelikle Galaxy S22 ailesiyle ilgili henüz bir fiyat bilgisi paylaşılmamış olduğunu söylemeliyiz. Bir önceki seride (Galaxy S21) Samsung üç modelin fiyatını düşürmüştü. Bu nedenle yeni modellerde bir fiyat yükselişi beklenmiyor. Tahminlere göre Galaxy S22'nin 799 dolardan, Galaxy S22 Plus'ın 999 dolardan ve Galaxy S22 Ultra'nın 1.199 dolardan satışta olması bekleniyor.

Diğer taraftan fiyatlar konusunda bir artış yaşanabileceği konuşuluyor. Fiyatlarda artışın olacağına yönelik tahminler doğru olursa Galaxy S22'nin 849 dolardan, Galaxy S22 Plus'ın 1.049 dolardan ve Galaxy S22 Ultra'nın 1.299 dolardan satışa sunulacağını söyleyebiliriz. Elbette bunların birer tahmin olduğunu yinelemekte fayda var.

Samsung Galaxy S22 hakkındaki detaylar şimdilik bu şekilde. Telefonla ilgili herhangi bir fiyat bilgisi henüz paylaşılmadı. Üstelik Galaxy S22 ailesinde hangi modellerin Exynos 2200 ile geleceği tam olarak bilinmiyor. Bilinen tek şey Exynos 2200 yonga seti haricinde farklı bir yonga setine sahip olan modellerin piyasaya sürüleceği diyebiliriz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap