Samsung, Exynos Yonga Setlerini Ön Plana Alıyor

Samsung, Qualcomm ve MediaTek gibi çip üreticileri ile şu anda rekabet edemese de güçlü işlemcilerini daha fazla ön plana çıkarmanın planlarını yapıyor. Bu doğrultuda daha fazla Galaxy serisinde yeni işlemciler kullanılacak. 

İşlemci dünyasında yaşanan küresel kriz, özellikle kendi üretimlerini yapan şirketlerin bu alanda daha da güçlenmesini sağladı. Dünya genelinde işlemci üretimleri ile dikkat çeken markalardan bir tanesi olan Samsung, Exynos olarak adlandırdığı yeni işlemcilerini sektörde daha fazla ön plana çıkarmak istiyor.

Büyük akıllı telefon üreticilerinin yaşanan çip krizi nedeni ile çiplerde dışa bağımlılığını azaltmak istemesi, Samsung'un bu konuda daha farklı planlar ve stratejiler yapmasını da zorunlu kıldı. Kendi işlemcileri ile telefonlarında daha iyi bir performans sunmak isteyen şirket, özellikle gelecek yıl üretimleri iki katına artırma kararı aldı.

Exynos çipleri daha fazla modelde göreceğiz

Daha fazla çip üretimi, Samsung'un daha fazla modelinde kendi işlemcilerine yer vereceğini gösteriyor. Son yayınlanan raporlara göre Galaxy serilerinin sadece yüzde 20'si Samsung işlemcileri ile donatılmış durumda. 2019 yılında yüzde 10 seviyesinde olan bu oran, her ne kadar iki kat artmış gibi görünse de tüm Galaxy ekosistemi düşünüldüğünde oldukça düşük bir seviyede. Bu bakımdan şirket yapacağı yeni planlama ile birlikte bu alandaki gücünü arttırarak sektörde çipleri ile dikkat çekmek istiyor. 

Galaxy modellerinin yanı sıra Vivo ve Meizu gibi birkaç Çinli akıllı telefon markası da Exynos işlemcileri kullanıyor. Ancak bu sayılar, Qualcomm ve MediaTek ile karşılaştırıldığında oldukça düşük kalıyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap