Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Samsung Exynos Ve AMD’li Yeni Dizüstü Geliştiriyor

Samsung için gündeme gelen yeni gelişmelere göre şirket kendi ARM yongalarıyla desteklenen yeni bir Windows 10 dizüstü bilgisayarı tanıtmak için hazırlanıyor.

Kore kaynaklarında yer alan gelişmeye göre, Samsung'un yeni dizüstü bilgisayarı bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülecek. Exynos işlemci ve AMD GPU ile çalışan dizüstü bilgisayar, şirket için yeni bir dönemin başladığını gösterirken dizüstü bilgisayar için Galaxy Note tanıtımı sonrasında düzenlenecek lansmana dikkat çekiliyor.

Unpacked 2021'de Tanıtılmıştı!

Samsung geliştirdiği en son Exynos işlemci olan 2100 premium mobil işlemcisini, Unpacked 2021'de tanıtmıştı. Bu çip 5nm EUV üzerine inşa edilirken ortaya çıkan işlemci oldukça etkileyici özelliklere sahip olmasıyla tanıtım döneminde oldukça konuşulmuştu. Bu tanıtımlarda dikkat çeken bir diğer detay ise yeni nesil Exynos işlemciler ile birlikte AMD Radeon GPU’nun kullanılacağının belirtilmesiydi. Bu açıklamalar doğrultusunda ise ilk cihaz, yeni bir dizüstü modeli olacak.

Samsung tarafından geliştirilen bu sistem, aslında daha önceden bilinen Apple stratejisiyle oldukça benzer. Kendi Exynos işlemcilerinin gücüyle sektörde ön plana çıkmayı hedefleyen şirket, son kullanıcılar için cazip cihazların da ortaya çıkmasını sağlayabilir. Exynos işlemciler için en büyük sorun ısınma. Ancak AMD ile desteklenecek olması özellikle ilk modellerdeki pek çok handikabı da ortadan kaldırabilir.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap