Samsung Akıllı Saatiyle Diyabeti İzleyecek

Samsung, piyasaya yeni çıkaracağı akıllı saatiyle şeker hastalarının şeker değerlerini takip etmesini sağlayacak. Akıllı saatler, sağlık alanında her geçen gün yeni özelliklerle geliştirilirken, Samsung ile ilgili gündeme gelen yeni iddialar, özellikle şeker hastaları için oldukça dikkat çekici.

Teknoloji devi tarafından piyasaya sunulacak yeni Galaxy Watch modeli, şeker değerlerini anlık olarak kayıt altına alacak. Galaxy Watch 4 veya Galaxy Watch Active 3 olarak adlandırılması beklenen yeni saat, böylece rakiplerinin de önüne geçmeyi başaracak.

Diyabet kontrol altına alınacak!

Uzun zamandan beri bu alanda çalışan Samsung, şeker değerlerini okumak için özel bir optik sensör kullanacak. Bu sayede kan alma ihtiyacı olmayacağı gibi anlık olarak veriler kayıt altına alınacağından dolayı hastalığın seyrinde de ciddi bir destek sağlanacak. 

İlk olmayacak!

Benzer teknoloji ilk olarak CES 2021’de (11-14 Ocak) tanıtılmıştı. Quantum Operations adlı Japon bir firma tarafından fuarda yapılan tanıtımlarda, cihaz 20 saniyede kan şekeri yaparak ölçümleri yapabiliyordu. Olayla ilgili en dikkat çeken detaylardan birisi ise Amerika Birleşik Devletleri’nde diyabetin çok sık görülmesi. Son sağlık raporlarına göre Amerika’daki her 10 kişiden 1’inde görülen diyabet, saate olan ilgiyi daha da arttırabilir. Yüksek oranda doğruluğu olan ölçümler, şeker hastalarının sürekli kan ölçümü yapmasını, kan almasını gerektirmeyeceğinden dolayı daha pratik bir kullanım sunuyor. 

Daha önce Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı tarafından onay alan Samsung, tansiyon ve EKG (elektrokardiyogram) ölçüm özelliklerini kullanıcılara sunmuştu. Yeni özellik için de bakanlık onaylarının yapılması gerekiyor.

Mevcut özelliğin hangi saatlerde yer alacağı şu an için bilinmiyor. Ancak Samsung tarafından yapılacak bir sonraki Galaxy UNPACKED 2021 etkinliğinde, 3 yeni giyilebilir cihazın tanıtılması ve bu saatlerde yeni özelliğin yer alması bekleniyor. Tahmini tanıtım tarihi ise 2021’in ikinci yarısı. 

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap