Saldırıya Uğrayan EA'nın Kaynak Kodları Çalındı

Yeni oyun tanıtımları ile sektörde dikkat çekmeyi başaran ve son günlerde en gözde markalardan bir tanesi olan Electronic Arts için yeni bir hack olayı yaşandı. 

Dünya genelinde hizmet veren Electronic Arts için yasadışı forum sitesinde yayınlanan yeni bir ilan, saldırı yaşandığı gözler önüne serdi. Saldırı ve saldırıyı gerçekleştiren kişiler için henüz durum netleştirilmezken, forumda yer alan bilgilerde saldırganların, FIFA 21 gibi oyunlarda temel olarak kullanılan tescilli Frostbite oyun motoruna sızdığı ve kaynak kodları çaldığı belirtildi.

Saldırı haberi ile ilgili ilk detaylar Vice haber sitesinde yer aldı. Edinilen ilk bilgilere göre çalınan dosyaların büyüklüğü 780 GB. Leakbook adlı bir kullanıcı tarafından forumda paylaşılan veriler, şu anda satışa çıkartılmış durumda. 

EA saldırıyı kabul etti 

Gündeme düşen bu haberlerin ardından EA tarafından yaşanan saldırının gerçek olduğu belirtilerek durum kabul edildi. EA yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, saldırı kapsamında hiçbir kullanıcı verisinin çalınmadığı ve oyuncuların gizliliğine yönelik de herhangi bir riskin olmadığı ifade edildi. Sistemde yer alan bir açıktan yararlandığı tahmin edilen saldırganın bu konuda kısa süre içerisinde yüksek bir veriye ulaştığı da ortaya çıktı. EA yaptığı resmi açıklamasında mevcut açığın kapatıldığını aktardı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından özellikle saldırgana yönelik pek çok eleştiri getirildi. Saldırgan ise yaşanan olayı doğrulamak adına çaldığı veriler ile ilgili ekran görüntülerini paylaştı. Paylaşılan ilk ekran görüntüleri ise şöyle;

Oyun geliştiricileri hedefte!

EA’ya yönelik yapılan saldırı, oyun sektöründe bir ilk değil. Ancak son dönemlerde çok fazla yaşanmaya başlanan mevcut saldırılar, 2020 yılının Kasım ayında Capcom, 2021 yılının Şubat ayında ise Cyberpunk geliştiricisi CD Projekt Red’e yönelik gerçekleştirilmişti. Üstelik bu iki şirkete yapılan saldırılar, fidye yazılım saldırısıydı ve ciddi maddi zarara neden olmuştu. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap