Safari Technology Preview 130 Yayınlandı

Apple, 18 Ağustos günü yaptığı resmi açıklama ile Safari Technology Preview 130’u yayınladı. Yeni gelişme, Safari için deneysel çalışmalar yapılmasını sağlayacak.

Apple marka cihazlarda tarayıcı olarak kullanılan Safari için yeni gelişmelere yer veren Apple, özellikle 2016 yılında ilk olarak duyurduğu yeni teknolojinin yeni sürümünü paylaştı. Safari Technology Preview 130 olarak adlandırılan yeni sürümün kullanıcılara sunulduğunu belirten Apple, mevcut teknoloji için ilk olarak 2016 yılının Mart ayında bir tanıtım gerçekleştirmişti.

Deneysel tarayıcı olarak farklı özelliklerin test edilmesine imkan sağlayabilen mevcut tarayıcı, yeni güncelleme ile birlikte çok daha gelişmiş özelliklere sahip oldu. Ancak şirketin uzun bir sürenin ardından mevcut özelliği geliştirebilecek güncellemeler sunması oldukça dikkat çekti ve neden bu kadarlık bir sürenin beklendiği de merak uyandırdı.

Safari Technology Preview 130 neler sunuyor?

Yeni sürüm; Web Inspector, CSS, JavaScript, Media, Web API ve IndexedDB için hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri içeriyor. Apple'ın açıklamalarına göre yeni sürümün geliştirilmesinde Safari 15 sürümü baz alındı. Bu bakımdan yeni güncelleme ile birlikte kullanıcıların en yeni Safari deneyimini elde edebilmesi ve mevcut yeni özellikler üzerinden test ve geliştirmeler yapabilmesi mümkün olacak. 

Yeni versiyonda yer alan özellikler arasında ise görüntüler üzerindeki metinlerin seçilmesi, gelişmiş sekme düzenlemelerin yapılabilmesi, hızlı notlar almak için özel bölümlerin kullanılabilmesi yer alıyor. Yeni ‌Safari Teknoloji Önizlemesi‌ güncellemesi, Mac işletim sisteminin bu sonbaharda piyasaya sürülecek en yeni sürümü olan ‌macOS Big Sur‌ ve ‌macOS Monterey‌ için kullanılabilir durumda.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap