Safari 15 Yenilikleri Neler?

Apple tarafından yapılan resmi açıklamalar doğrultusunda arka arkaya güncelleme alan Safari, 15. sürümü ile birlikte daha fazla kullanıcı dostu bir yapıya büründü.

Apple kullanıcıları için yenilikler bitmiyor. Yeni cihazlar, yazılımlar ve güncellemeler ile birlikte kullanıcı deneyiminin her geçen gün daha da artırıldı Apple ekosisteminde, yeni bir açıklama daha yapıldı. macOS Monterey ile Safari odaklı olarak yapılan gelen güncellemelerde özellikle Safari’nin çok daha pratik bir kullanıma sahip olacağı görüldü.

Yeni tasarım dikkat çekmişti

Apple tarafından düzenlenen lansman sonrası, Safari için yepyeni bir tasarımın tercih edildiğini göstermişti. Safari için bir dizi yenilik sunsa da tasarımda bugüne kadar kapsamlı bir değişiklik yapmayan Apple, yeni versiyon ile birlikte bu konuda ciddi bir değişim yaşadı. Safari 15 güncellemesi ile birlikte uygulamaya sunulan yenilikler ise özellikle sekme konusunda kullanıcılara olağanüstü bir yönetim imkanı sunuyor.

Sekmelerin gruplandırılması, üst ve alt sıralara bölünmesi ya da hepsinin tek bir sırada yer almasının sağlanması mümkün. Soldan sağa doğru akan sekmelerde, sekmenin seçilmesi aynı zamanda URL bölümünün arama kutusu olmasını da sağlıyor. Böylece tek bir sekme üzerinde daha fazla fonksiyonun kullanılmasını sağlayan Apple, Safari kullanıcılarına daha fazla verimlilik sunuyor.

Yeni güncelleme ile birlikte özellikle alandan tasarruf sağlamak adına ciddi bir kompakt yapıya geçiş yaptığı görülen Apple, önceki versiyonda yer alan pek çok düğmeyi, URL alanında yer alan üç nokta içerisine yerleştirdi. Böylece kullanıcıların internet kullanımı sırasında daha fazla ekrana odaklanması ve dikkatinin daha az dağıtılması hedeflendi.

Üstelik bu alanda yapılan yeniliklere ek olarak Apple kullanıcıların daha rahat edebilmesi adına özelleştirme imkanı da sunuyor. Böylece üst çubuk üzerinden yapılacak özelleştirme ile kullanıcıların en çok kullandığı hizmetleri ön plana çıkararak tarayıcıda görünür hale getirmesi mümkün. 

Yeni tasarım aynı zamanda sekmelere de renkli bir görünüm katıyor. Kullanıcılar tarafından herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmadan Safari, giriş yapılan bir web sayfasındaki ön plana çıkan rengi seçerek sekme rengi olarak ayarlayacak. Bu sayede kullanıcılar sekme bölümünde daha renkli bir tasarımı kullanma imkanı bulacak. Youtube’u ziyaret eden kullanıcılar için sekme beyaz olurken Apple'ın iPhone 12 Pro Mini sayfasına giriş yapıldığında sekme siyah oluyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap