“Rufus” İle USB (Flash) Bellekten Format Atmak

Yılda en az bir kere format atmayı bir çok büyük bilgisayar üreticisi öneriyor ve format, bilgisayarın bir nevi kendine gelmesini sağlıyor. Peki format sadece CD/DVD ile mi atılabilir? Tabi ki hayır! Dilerseniz harici bir HDD ile veya USB (Flash) bellek ile de format atabilirsiniz.

Bu yazımızda siz değerli Bilen Konuşur takipçilerine Rufus programı aracılığı ile USB yani Flash belleğinizi nasıl bootloader, diğer bir tabirle format için hazır hale getirebileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle buraya tıklayarak 625 KB’lık Rufus programını bilgisayarınıza indirin ve programı çift tıklayarak açın. Programı açtıktan sonra Bootloader işlemini yapacağınız Flash belleğinizi bilgisayarınıza takın. Bu işlemi yaptıktan sonra programınız şu hale gelecektir:

İlk olarak USB (Flash) bellek ile kurulum yapacağımız diski “Aygıt” kısmından seçiyoruz. Daha sonra “Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü” kısmından “BIOS yada UEFI Bilgisayarlar için MBR Bölüm Düzeni” seçeneğini seçiyoruz. “Dosya Sistemi” kısmını ise “NTFS” olarak ayarlıyoruz. Burada bilmeniz gereken bir husus; eğer UEFI’ye kurulum yapılacaksa FAT32 olarak seçilmesi. Ancak “install.wim” dosyanız 4 GB’tan büyük ise UEFI kurulum yapamazsınız.

Başlangıç ayarlarımızı yaptıktan sonra “Biçimlendirme Seçenekleri” kısmına geçiyoruz. Burada “Açılış Diski Oluşturma Yöntemi” kısmından “ISO Dosyası” seçeneğini seçiyoruz. (Genelde ISO’dur.) 

“Gelişmiş Seçenekler” kısmında ise eğer eski bir BIOS’a sahipseniz “Eski BIOS’lar için düzeltme ekle (ekstra bölüm, hiza vs.)” ve “Rusuf MBR kullan. BIOS Kimliği:” kısmını işaretleyebilirsiniz.

Son olarak “Başlat” butonuna basıyoruz ve Rufus’un belleğimizi Boot’lamasını bekliyoruz. İşlemler bittikten sonra bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girerek başlangıç seçeneğini HDD yerine USB bellek olarak seçerseniz, Boot’ladığınız Flash belleğini ile kolay bir şekilde format atmaya başlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap