Ruby Programlama Dili Nedir?

Ruby programlama dili hakkında bilgi edinmek için programlama dillerini araştırmak için çok fazla zaman harcamanıza gerek yoktur. İnternetin büyük bir kısmı, diğer birçok uygulama gibi Ruby programlama dili ile oluşturulmuştur. Peki, Ruby programlama dili nedir?

Ruby, ön uç ve arka uç web geliştirme ve benzer uygulamalarda kullanılmak üzere sıfırdan oluşturulmuş bir betik (script) dilidir. Sağlam, dinamik olarak yazılmış ve nesne (object) yönelimli bir dildir. Dahası, söz dizimi (syntax) üst düzey ama anlaşılması kolaydır.

Birden fazla kişi nasıl programlanacağını bilmeden bile Ruby kodunu temelde anlayabilecek durumdadır. 1990 yıllarında piyasaya sürülen bu programlama dimi, Japon programcı Yukihiro Matsumoto tarafından açık kaynaklı bir dildir. Ruby daha çok yorumlanmış bir dil özelliği taşır.

Ruby ile Programlama

Ruby, Perl ve Python ile benzer bir söz dizimi içeren yüksek seviyeli bir İngilizce programlama dilidir. Ruby web uygulamaları oluşturmak için kullanıldığında, Rails framework ile birlikte kullanılır. Rails framework, sık sık tekrarlanan görevleri basitleştirerek site oluşturmayı kolaylaştırır.

Ruby on Rails, yapılandırma yerine geleneğe odaklanır. Geliştirmeyi hızlandıran yerleşik kurallar vardır. Ruby on Rails, hızlı değişiklikler yapma yeteneği, büyük bir açık kaynak kitaplığı ve bir projeden diğerine geçişi kolaylaştıran kurallar gibi avantajlara sahiptir.

Neden Ruby Öğrenmelisiniz?

Ruby öğrenmenin iyi bir yatırım olmasının birçok nedeni vardır. Ancak gerçekten göze çarpan birkaç nedenden bahsetmek önemlidir. İlk olarak Ruby programlama dilini kullanmaya başlamak çok ama çok kolaydır. Dil sadelik düşünülerek tasarlanmıştır.

Ruby programlama dilini kullanmaya başlamak çok kolay olduğu için temel bilgileri öğrendikten sonra daha gelişmiş uygulamalar geliştirmeye hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Elbette her şeyin bununla sınırlı olduğunu söylemek mümkün değildir.

Ruby programlama dili aynı zamanda çok esnek bir dildir. Ruby ile kodlama yaparken, hataları daha çok kabul ettiğini fark edersiniz. Ruby özelliklerin oluşturulması konusunda çok az katı kurallara sahiptir. Çünkü dil dinamik olarak yazılmıştır.

Ruby Dilinin Kısıtlamaları

Ruby dilinde diğer dillerde olduğu gibi bazı sınırlamalar vardır. Ruby programlama, tüm site barındırıcılarının Rails framework seçeneğini desteklemediği için sınırlı bir alana sahiptir. Heroku ve Engine Yard gibi yerler olsa bile Java ve PHP'yi destekleyen çok daha fazla yer vardır.

Bu kısıtlama, Ruby programlama dilinin Java ve PHP kadar yaygın olarak kullanılmamasının temel sebeplerinden birisidir. Bu, zaman geçtikçe ve daha fazla insan Rails framework ile çalışma isteği duydukça değişebilecek bir şeydir. Ancak şimdilik Java ve PHP daha fazla talep görmektedir.

Ruby ile ilgili bir diğer önemli sorun ise, Rails ile oluşturulan uygulamaların Java ve C ile oluşturulan uygulamalardan daha yavaş olabilmesidir. Bu yüzden düşük performansı inkar etmek pek mümkün değildir. Bununla birlikte Java ile aynı performansı sunabilen JRuby'i unutmamak gerekir.

Ruby Dilinin Diğer Dillerden Farkı

Ruby'yi diğer dillerle karşılaştırmak, onun nasıl bir benzerlik taşıdığını ve farklı olduğunu görmek için yardımcı olur. Örneğin, Python her soruna tek ve net bir çözüme sahip olmaya odaklanan bir programlama dilidir. Ruby ise programı çözme konusunda birçok geçerli yaklaşıma sahip olmak ister.

Her iki programlama dilinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Diğer bazı farklılıklar, Ruby programlama dilinde dizelerin (string) değiştirilme durumudur. Ancak, ikisi de büyük ölçüde nesnel yönelimlidir. Hem Python hem de Ruby programlama dilinde her şey bir nesnedir.

C/C++ ile karşılaştırıldığında Ruby, işlerini kolaylaştırmak için programcılardan çok şey gizleme eğilimindedir. Bu gerçekten kod göndermeyi çok daha kolay hale getirebilir. Ancak hataların bulunması çok daha fazla ve çok daha derinlemesine araştırma gerektiren bir iştir.

Ruby Programlama Dilinin Kullanım Alanları

Ruby en çok web uygulamaları oluşturmak için kullanılır. Bununla birlikte, Python ile benzer amaçlara sahip bir dildir. Bu nedenle veri analizi, prototip oluşturma ve kavramların kanıtı gibi birçok başka uygulamaya sahip bir dildir.

Muhtemelen Ruby programlama dilinin en belirgin uygulaması Ruby ile oluşturulan framework olan Ruby is Rails olarak bilinir. MacOS'a yazılım paketleri yüklemek için son derece popüler bir araç olan Homebrew, Ruby programlama dili kullanılarak yazılmıştır.

Ruby geliştiricileri tarafından Rails ile oluşturulmuş oldukça görünür bir dizi uygulama vardır. Bunlar arasında popüler rezervasyon sitesi AirBnB ve televizyon yayın hizmeti Hulu vardır. Diğer uygulamalar arasında Github, Goodreads ve kalori izleme uygulaması MyFitnessPal bulunur.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap