RTÜK, Spotify'ı Kapatıyor Mu? RTÜK Üyesinden Son Açıklamalar

Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren sosyal medya yasası üzerine konuşan RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Spotify'a yasaklama gelebileceğini ve bu yasağın çok yakın olduğunu söyledi.

Taşçı'nın yaptığı açıklamada 4 internet sitesine 72 saat süre verildiğini ve bu süre sonucunda herhangi bir aksiyon alınmazsa erişim engelinin kaçınılmaz bir yere doğru gittiğini belirtti.

Bu olay, yaz aylarının başından beri gündemde ve özellikle Temmuz ayında resmi gazatede yayınlanan sosyal medya yasası ile birlikte iyice sorun olma noktasına kadar ilerledi. Öyle ki yeni yasa ile hizmet sağlayıcılarının Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan lisans alması gerekmekte. Fakat işin ilginç tarafı, zaten vergi ödeyen bu firmalara birde RTÜK tarafından lisans alma zorunluluğu adı altında ekstra para talep edilmesi.

Bu durumla ilgili RTÜK üyesi İlhan Taşçı'dan gelen bilgilere göre içlerinde Spotify'ında bulunduğu www.medyaporttv.com, www.paylasfm.com ve www.foxplay.com.tr internet sitelerininde yayın lisansı almaması durumunda hizmet erişimine kapatılacak.

İşte RTÜK üyesi İlhan Taşçı'nın tam açıklamaları:

"Sosyal medya yasası kapsamında Spotify, lisans yükümlülüğünü an itibarıyla yerine getirmediği için 72 saatlik süre verilmiş durumda. RTÜK ile temasa geçerek hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvuracaklarını bildiren platformlar var. Örneğin Foxplay lisans yükümlülüğünü yerine getireceğini İletmiş durumda. Ancak Spotify ile ilgili bir temas kurulamamış ve bir muhatap bulunamamış. Çünkü Spotify'ın şu anda Türkiye'de bir temsilciliği bulunmuyor.

Eğer 72 saatlik süre içerisinde bu durumda bir değişiklik olmazsa yani yasada belirtilen lisans yükümlülüğünü yerine getirme noktasında bir girişimleri bulunmazsa yasada bulunan açık yüküm gereğince RTÜK idaresi Ankara Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurarak Spotify'ın lisans yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle erişimin engellenmesini talep edecek.

Burada yasal olarak yapılacak işler doğru gibi gözüküyor. Çünkü yasa bu şekilde ancak çözüm yolunun da bulunması Türkiye'nin uluslararası saygınlığı açısından önemli. Umarım bu 72 saat içerisinde bir bağlantı noktası bulunur ve yasada belirtilenler gerektiği şekilde yerine getirilerek sorun aşılmış olur. Diğer türlü bu aşamada erişimin engellenmesi kaçınılmaz bir yere doğru gidiyor."

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap