RSS Google Chrome'da Geri Dönüyor

Google Reader ile RSS beslemelerini takip etmek isteyenlere kullanışlı bir özellik sunan Google bu özelliği sona erdirdikten sonra yeni bir hamle yaptı. RSS takibi Chrome’da yeniden yer alacak.

RSS, web site içeriklerinin takip edilmesini sağlayan bir özellik. Birden fazla siteyi takip etmek isteyenler için kolaylık sağlayan RSS sistemi, özellikle RSS uygulamaları ile birlikte özel bir akış oluşturulmasına imkan sağlıyor.

Bu konuda dünyada en çok kullanılan uygulamalardan birisi olan Google Reader’a sahip olan Google, tüm popülerliğine rağmen uygulamayı emekliye ayırmaya karar vermişti. Bu gelişme nedeniyle pek çok kullanıcı RSS konusunda diğer uygulamalara geçiş yapsa da şimdi Google’dan yeni bir hamle geldi. RSS takibi yapmak isteyen kullanıcılara temel tarayıcı özeliği ile hizmet vermeye hazırlanan Google, tarayıcıda özel bir RSS havuzu oluşturulmasına imkan tanıyacak.

Google’dan yeni RSS desteği

Chrome kullanıcıları RSS desteği bulunan bir web sitesini RSS havuzuna ekleyecek. Bunun için tarayıcıda yer alacak akış ve takip et düğmesini ekleyen Google, eklenen RSS’leri özel bir içerik ekranı üzerinden takip etme şansı da sunacak. Feedly gibi uygulamada yapılabildiği gibi RSS beslemeleri arasında geçiş yapılması, farklı RSS grupları oluşturulması başlangıç aşamasında mümkün olmayacak. Ancak tarayıcıda yeni bir sekme açıldığında takip altına alınan sitelerin içerikleri liste halinde kronolojik sırayla ekranda yer alacak.

Mevcut özelliği yeni bir deney olarak değerlendiren Google, konuyla ilgili özel bir blog yazısı yayınladı. Android için öncelikle testleri yapılacak özellik, Chrome'un deneysel Canary sürümünde kullanılacak. Mevcut özellik ile ilgili hedeflerini açıklamayan Google, yeni RSS hareketi ile Google Reader gibi farklı bir özelliği kullanıma sunabilir. Tarayıcıda herhangi bir eklenti ya da uygulama kurmaya gerek kalmadan yerleşik bir şekilde gelecek RSS takibi, RSS takibi yapan kullanıcılar için büyük bir kolaylık sunacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap